Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Norwegia - podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny Królestwa Norwegii
Norwegia pod względem administracyjnym dzieli się na 5 regionów, 19 okręgów i 433 gminy. Norweskie regiony, czyli Iandsdeler to: Nord-Norge (na który składają się okręgi: Finnmark, Troms i Nordland), Trøndelag (okręgi: Nord-Trøndelag i Sør-Trøndelag), Vestlandet (okręgi: Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane, Hordaland, Rogaland), Sørlandet  (okręgi: Vest-Agder i Aust-Agder) oraz Austlandet (Telemark, Buskerud, Hedmark, Oppland, Akershus, Oslo (miasto), Vestfold, Østfold).

Regiony turystyczne Norwegii
Teren Królestwa Norwegii dzieli się na cztery główne regiony turystyczne. Są to: Norwegia południowo-wschodnia z głównym ośrodkiem w Oslo, Norwegia południowo-zachodnia, której najważniejszymi miastami są Bergen i Stavanger, Norwegia środkowa z centrum w Trondheim oraz Norwegia północna – kraina Lapończyków, reniferów oraz morskich ssaków i egzotycznej fauny.

W Norwegii południowo-wschodniej oprócz Oslo i jego atrakcji, takich jak liczne muzea (między innymi Henryka Ibsena i Edwarda Muncha), słynny Park Vigelanda czy Muzeum Łodzi Wikingów ważnym ośrodkiem turystycznym jest również miasto Tønsberg. Stanowi ono jedną z najstarszych norweskich metropolii miejskich, której historia sięga IX wieku.

Norwegia południowo-zachodnia to przede wszystkim region Vestland, a więc malownicze wybrzeża. Największą atrakcją turystyczną są tu wspaniałe fiordy, szczególnie Geirangerfjord. Można tu również zwiedzać wspaniałe zabytki Bergen i Stavanger (stolicy norweskiego przemysłu naftowego).

Norwegia środkowa oferuje turystom z jednej strony zwiedzanie zabytkowego Trondheimu, a z drugiej bardziej nowoczesnego Narviku. To ostatnie jest ważnym miastem portowym, w którym odbywa się przeładunek rudy żelaza ze Szwecji.

Norwegia północna to natomiast najbardziej dzika część kraju – skaliste wysepki Lofoty oraz Vesteralen dostarczają niezapomnianych widoków. Mieszkańcy zajmują się tu przede wszystkim rybołówstwem. Można tu niemal z bliska poobserwować pływające orki, wieloryby i foki.

Popularne miasta: