Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Norwegii

Formalności
Rynek pracy w Norwegii cały czas bardzo prężnie się rozwija (bezrobocie znajduje się na poziomie 5%) i oferuje bardzo dobre warunki zatrudnienia, dlatego wciąż przyciąga imigrantów. Polacy, którzy chcą starać się o pracę w tym państwie, muszą mieć przy sobie ważny paszport oraz ubiegać się o pozwolenie na pobyt i pracę. Stosowne dokumenty można złożyć w norweskiej ambasadzie w Warszawie lub w Norwegii – na komisariacie lokalnej policji. W celu uzyskania pozwoleń trzeba jednak przedstawić ofertę pracy, która ma nam zapewnić zatrudnienie (musi ona obejmować pełny ośmiogodzinny wymiar).

Przy podjęciu zatrudnienia w bardziej wyspecjalizowanych branżach konieczna jest również znajomość języka norweskiego.

Najlepiej płatne sektory

Obecnie wysokich zarobków można się spodziewać w takich branżach, jak przemysł wydobywczy (ok. 61 000 NOK, czyli 32 940 zł), działalność naukowa (34 300 – 54 400 NOK), rynek ITC (50 700 NOK), handel (37 400 NOK), budownictwo (37 200 NOK), medycyna i opieka społeczna (35 100 NOK), gastronomia i hotelarstwo (30 500 NOK).

Jak szukać pracy?
Poszukiwanie pracy w Norwegii można rozpocząć już w Polsce, przeglądając odpowiednie portale internetowe. Ważnym źródłem informacji jest strona Norweskiego Urzędu Pracy NAV. Można się z nim skontaktować również mejlowo ([email protected]) lub telefonicznie ((+47) 800 33 166). Urząd udostępnia w języku polskim specjalną broszurę „Życie i Praca”.

Warto również skorzystać z pomocy prywatnych agencji pośrednictwa pracy - http://www.gulesider.no/. Ponadto oczywiście cennym źródłem informacji i pomocy są znajomi, którzy pracują w Norwegii oraz bezpośrednie kontaktowanie się z potencjalnymi pracodawcami.

Popularne miasta: