Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia norweska

Naczelną zasadą kuchni norweskiej jest prostota. Podstawę jadłospisu stanowią w niej ziemniaki, ryby i mięso oraz mąka, głównymi używanymi przyprawami są zaś po prostu pieprz i sól. Norwegowie uwielbiają natomiast podawać te proste składniki na tysiące rozmaitych sposobów: jako wędzone, suszone, marynowane, pieczone, gotowane, parzone czy smażone. Liczy się zatem przede wszystkim inwencja w przygotowaniu potraw.

Potrawy rybne
Kuchnia norweska nie może się obyć bez rozmaitych gatunków ryb. Wśród nich można wymienić łososia, dorsza, śledzia, mintaja, halibuta czy pstrąga. Z ryb przyrządza się wspaniałe zupy (fiskesuppe), klopsiki (np. z dorsza), podaje się je także ze śmietaną, na słono lub griluje albo piecze.

Potrawy mięsne
Wśród mięs w Norwegii serwuje się wołowinę i mięso drobiowe (kurczaka i indyka), ale też mięsa całkowicie egzotyczne – z renifera czy z łosia. Lokalnym przysmakiem są także wędzone i suszone wędliny (spekemat) oraz potrawy z baraniny czy wieprzowiny. Można tu wymienić dania, takie jak pinekjott, czyli baranie żeberka, svineribbe (wieprzowe żeberka ze słoniną i boczkiem), farikal (baranina w kapuście).

Potrawy mączne
Wśród bardzo popularnych w Norwegii potraw mącznych można wspomnieć na przykład kumple, czyli rodzaj knedli podawanych zwykle jako dodatek – zarówno do mięs – jak i spożywanych na słodko. Inną znaną potrawą są sveler, czyli placki przypominające naleśniki, podawane ze śmietaną i owocami.

Słodkie przekąski
Słodkie przekąski serwowane w Norwegii to na przykład vafler (gofry), lamper (rodzaj naleśników), lefes (coś w rodzaju słodkiego chleba), bułeczki cynamonowe w kształcie ślimaczków. Na Boże Narodzenie podaje się zaś okrągłe ciastka o nazwie kransekake

Popularne miasta: