Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Nicei

Informacje ogólne
Z niemal półmilionową społecznością Nicea stanowi jeden z największych ośrodków miejskich Francji, toteż uznano ją za formalną stolicę Lazurowego Wybrzeża. Administracyjnie należy do regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i stanowi najbardziej wysuniętą na wschód metropolię francuskiej części wybrzeża Morza Śródziemnego – bliżej granicy z Włochami znajduje się już tylko Księstwo Monaco oraz gminy Roquebrune-Cap-Martin i Menton. Rokrocznie do kurortu przybywa ponad 10 mln turystów, wabionych tu głównie fantastyczną pogodą, historycznym bogactwem i artystyczną atmosferą, jaką tworzy ponad setka muzeów i galerii sztuki.
 
Podział administracyjny
Administracyjnie okręg Nicei dzieli się na 33 kantony, w powszechnym użytku pozostaje jednak podział zwyczajowy na dzielnice Vieux Nice, Vieux Port, Gambetta, Riquier, Cimiez, Gare de Nice Ville, Saint-Roch, Pasteur, Mantega, czy ościenne Le Piol, La Conque, La Madeleine oraz Fabron.
 
Komunikacja miejska
Komunikacja miejska Nicei opiera się przede wszystkim na dwóch głównych liniach tramwajowych rozbiegających się z Place Masséna w kierunku północnym: jedna na wschód wzdłuż dzielnicy Cimiez, druga na zachód wzdłuż Avenue Jean-Médecin. Tramwaje dzienne kursują od 4:30 rano do północy, z częstotliwością odjazdów co 4 minuty w dni powszednie; na każdym z większych przystanków istnieje możliwość przesiadki na jedną z linii autobusowych. Koszt jednorazowego biletu to 1,50 EUR, zaś bilet tygodniowy kosztuje 15 EUR. Bardzo popularną formą poruszania się po mieście są również rowery, które wypożyczyć można za drobną opłatą (1 EUR dziennie) w jednej ze 175 stacji rozlokowanych w całym mieście, w odległości nie większej niż 300 metrów jedna od drugiej; pierwsze pół godziny wypożyczenia jest bezpłatne, toteż przy odrobinie sprytu całe miasto przejechać można zupełnie za darmo.
 
Informacje dot. płynności poruszania się po mieście
Dzięki polityce dotyczącej parkowania w centrum miasta, stałemu rozwojowi sieci transportu publicznego i zdobywającemu coraz większą popularność systemowi wypożyczania rowerów Vélo Bleu problem korków został w Nicei właściwie wyeliminowany – ruch odbywa się płynnie przez większą część dnia, spowalniając jedynie w godzinach popołudniowych w okolicach dużych centrów handlowych i biznesowych. 
 
Informacje dot. opłat za postój
Opłaty za parking obowiązują na terenie centrum Nicei (wjazd do strefy sygnalizują niebieskie tablice) przez cały tydzień, w godzinach 09:00-20:00. Bilet parkingowy na 1 godzinę to koszt 1,30 EUR, a na tym samym miejscu swój samochód możemy pozostawić maksymalnie na 2 godziny. O ile planujemy dłuższy postój, konieczne będzie odnalezienie jednego z parkingów strzeżonych, gdzie stawka za godzinę to zwykle 2-4 EUR. Najkorzystniejszym sposobem na zaparkowanie samochodu pozostaje system Park&Ride oferujący bezpieczne miejsce na strzeżonym parkingu na przedmieściach – za drobną opłatą możemy (zwykle 0,50-1 EUR) zostawić pojazd na placu znajdującym się w pobliżu przystanku tramwajowego lub autobusowego i dojechać do centrum środkami komunikacji miejskiej.
 
Podróż pociągiem
Wszystkie większe miasta Lazurowego Wybrzeża należą do świetnie funkcjonującego węzła komunikacyjnego opierającego się na kolei szybkiej prędkości (TGV), dzięki której podróż pociągiem z Paryża do Nicei zajmuje 6 godzin, zaś przedostanie się z Marsylii na wschodnie krańce Wybrzeża trwa niewiele ponad 2 godziny. Do samego Paryża możemy dostać się z Niemiec dzięki bezpośrednim połączeniom kolejowym z Berlina, Monachium i Hamburga, toteż podróż z Zachodniej Polski może zamknąć się w jednej dobie.
 
Zdecydowanie wygodniejszą i bardziej luksusową opcją jest uruchomione w 2010 roku połączenie Moskwa-Nicea-Moskwa: pociągi wyposażone w komfortowe kuszetki i znakomite restauracje zatrzymują się na dworcu w Warszawie, jadąc dalej przez Niemcy aż na Lazurowe Wybrzeże. Podróż trwa ok. 20 godzin, a ceny biletów wahają się od 200 do aż 1,000 EUR za osobę.
 
Podróż samolotem
Nicea nie posiada obecnie bezpośredniego połączenia lotniczego z Polską, na Lazurowe Wybrzeże możemy jednak dostać się korzystając z dosyć szerokiej oferty transferów z przesiadką, zwykle w Paryżu lub na jednym z lotnisk w Niemczech. Podobne loty obsługują linie Lot, Air France, Lufthansa, czy Alitalia, a ich ceny rozpoczynają się od ok. 650 zł za podróż w obie strony.
 
Jak dotrzeć z Polski?
Niceę dzieli od Krakowa nieco ponad 1600 km, przy odrobinie samozaparcia trasę można więc pokonać samochodem w ok. 20 godzin – w sprawnej przeprawie pomagają głównie bezpłatne, bardzo szybkie autostrady na terenie Niemiec. Z większych miast w Polsce na Lazurowe Wybrzeże kursują również rejsowe autokary, czas ich przejazdu i wysoka cena biletów sprawiają jednak, iż nie są one konkurencyjne dla połączeń lotniczych. Pasjonaci kolei mogą również wybrać jedno z szybkich połączeń z Niemiec bądź widokową trasę Moskwa-Nicea-Moskwa. 
Wyznaczanie trasy