Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Nicei

Waluta
Walutą obowiązującą w Nicei jest euro, dzielące się na 100 eurocentów.
 
Ceny
Pomimo statusu stolicy Lazurowego Wybrzeża Nicea nie jest miastem szczególnie drogim, a w porównaniu do takich kurortów, jak Marsylia, Cannes, czy Monaco, oferuje całkiem rozsądne ceny noclegów i wyżywienia, przyciągając przez to turystów o rozmaitych możliwościach finansowych. Tanie jest już samo poruszanie się po mieście, zadbano bowiem o świetnie prosperującą sieć wypożyczalni rowerów (Vélo Bleu), z których korzystać można za drobną opłatą w wysokości 1 EUR dziennie. Wstęp do większości muzeów i galerii sztuki pozostaje bezpłatny, a wszędzie tam, gdzie ekspozycje są biletowane, koszty wstępu nie przekraczają zwykle 6-8 EUR za osobę dorosłą. Za zestaw obiadowy w niezłej restauracji zapłacimy 15-20 EUR (w cenę wliczona jest zawsze przystawka, danie główne, deser i kieliszek wina), choć nieco dalej od centrum można znaleźć typowe francuskie ‘plat du jour’ już za 10-12 EUR. Ceny noclegów rozpoczynają się od 25 EUR za osobę w pensjonatach na obrzeżach miasta, a kończą na kwotach 350-400 EUR za pokój dwuosobowy w luksusowych hotelach skupionych wzdłuż Zatoki Aniołów. 
 
Przykładowe ceny w sklepach:
Bagietka: ok. 0,60 EUR
10 jajejk: ok. 1,50 EUR
1kg sera żółtego: ok. 6 EUR
1l mleka: ok. 0,80 EUR
1l wina: 2-6 EUR
 
1l benzyny: ok. 1,60 EUR
 
Gdzie warto robić zakupy
Turyści odwiedzający Niceę najchętniej wybierają zakupy na jednym z licznych targów miasta, które same w sobie stanowią nie lada atrakcję ze względu na rozmaitość oferowanych produktów, zwykle pochodzących z prowansalskiej ziemi lub produkowanych w tutejszych zakładach. Jednym z najsłynniejszych tego typu targowisk jest jarmark warzywno-kwiatowy rozkładany każdego ranka (za wyjątkiem poniedziałków) na Cours Saleya, gdzie właściciele lokalnych upraw zwożą lawendę, świeże warzywa, czy zioła, z jakich słynie cały region. Zimą obok regularnych stoisk pojawiają się również budki należące do Jarmarku Bożonarodzeniowego, w których posmakujemy tradycyjnych potraw świątecznych Prowansji i znajdziemy ciekawe bibeloty odnoszące się do historii regionu. Podobny jarmark (Marche aux fleurs) odbywa się również kilka przecznic dalej, na niewielkim placyku w pobliżu Quai des Etats-Unis.
 
W Nicei nie mogło również zabraknąć ekskluzywnych centrów handlowych dla wielbicieli wysublimowanej mody – ci mogą udać się na zakupy m.in. do Galeries Lafayette, Nice Etoile czy Galerie Motus, lub też rokoszować się kameralną atmosferą butików rozrzuconych przy La Rue Massenato. Dla posiadaczy nieco skromniejszych środków pozostają komercyjne centra handlowe, jak Nice TNL, Northern Forum, The Trinity, czy St-Isidore.
 
Popularne miasta: