Nicea – zabytki i atrakcje
Zabytki
Spośród kurortów Lazurowego Wybrzeża Nicea jest miastem o najbogatszej chyba historii, której ślady odnaleźć można tu na każdym kroku w zderzeniu tego, co bardziej nowoczesne i praktyczne, z tym, co pieczołowicie przechowywane jako element lokalnej tożsamości. Z okresu powstawania miasta – jeszcze w starożytności – zachowały się ruiny rzymskiego amfiteatru Palais du Senat, czy drobne szczątki greckich świątyń i term, jakie odnajdziemy w dzielnicy Cimiez, rozbudowywanej przez kolejne stulecia przez Genueńczyków, po których pozostały malownicze wille i place. Na rozpościerającym się nad zachodnią częścią wybrzeża Wzgórzu Zamkowym odnajdziemy z kolei pozostałości po dawnej katedrze i średniowiecznym zamku wzniesionym przez książąt prowansalskich, w którym od XIV wieku rezydować mieli Sabaudowie.
O okresie panowania dynastii sabaudzkiej – pomiędzy XIV a XIX stuleciem – opowiada także dzielnica zwana Vieux Nice (Starą Niceą), ułożona w kształt trójkąta zamkniętego od południa wybrzeżem Zatoki Aniołów, od zachodu ogrodami Promenade de Paillon, zaś od wschodu Portem Lympia. Znajdziemy tu takie architektoniczne perełki, jak Cathédrale Ste-Réparate, Chapelle de la Miséricorde, Chapelle Sainte-Croix, Pałac Sprawiedliwości, czy budynek Opéra de Nice, powstały co prawda w 1776 roku, ale niemal całkowicie przebudowany w latach 20-tych XIX wieku. Do najciekawszych budowli powstałych po przejęciu Nicei przez Francuzów w 1860 roku należą z kolei Bazylika Notre-Dame (wzniesiona na wzór katedry z Angers), czy Cathedrale Orthodoxe Russe Saint-Nicolas – największa cerkiew poza granicami Rosji, wzniesiona w 1912 roku na miejscu willi, w której zmarł carewicz Mikołaj Aleksandrowicz.
Zwiedzanie
Na przełomie XIX i XX stulecia Nicea stała się mekką malarzy i rzeźbiarzy z całego świata, przyciągając nie tylko wspaniałymi widokami i dobrym dla zdrowia klimatem, ale również obecnością bogatych kuracjuszy, którzy chętnie podejmowali się mecenatu nad rodzącą się sztuką impresjonistyczną. Pamiątką po czasach artystycznego „prosperity” Nicei jest ponad setka muzeów i galerii sztuki, mieszczących się zwykle w neorenesansowych lub secesyjnych kamienicach i pałacykach, jakie budowali przybywający tu Rosjanie i Anglicy. Jednym z najwspanialszych przykładów tego typu instytucji jest Musée des Beaux-Arts urządzone w XIX-wiecznej willi wzniesionej na zamówienie rosyjskiej księżniczki; współcześnie znajduje się tu jedna z najbardziej spektakularnych kolekcji impresjonizmu, z dziełami takich tuzów, jak Monet, Renoire, czy Degas. Nie lada gratką dla wielbicieli malarstwa jest też wizyta w dwóch muzeach poświęconych słynnym rezydentom Nicei: w Musée Matisse ulokowanym w starej genueńskiej willi na wzgórzu Cimiez, prezentującym jedną z najciekawszych kolekcji dzieł tego twórcy, oraz w Message Biblique Marc Chagal o równie malowniczej lokalizacji przy Avenue Docteur Menard, z pięknym widokiem na Zatokę Aniołów.
Na tych z kolei, którzy ciekawi są nieco starszych dziejów Prowansji, czekają Pałac Lascarisa z wystawą genueńskiej sztuki baroku, czy Musée Masséna, poświęcone bohaterowi wojen napoleońskich.
Atrakcje, ciekawe miejsca
Zdecydowana większość turystów przybywających do Nicei kieruje swe pierwsze kroki w kierunku Promenade des Anglais – siedmiokilometrowego deptaka ciągnącego się wzdłuż malowniczej Zatoki Aniołów, obowiązkowego elementu każdego filmu, folderu, czy fotorelacji ze stolicy Lazurowego Wybrzeża. Przedłużeniem Promenady jest Quai des États-Unis – deptak biegnący wzdłuż Vieux Nice aż do podnóży Wzgórza Zamkowego, na które z tej części miasta możemy dostać się windą wprost z Cours Saleya; to właśnie tu, na jednym z najsłynniejszych skwerów Lazurowego Wybrzeża, przez cały tydzień (za wyjątkiem poniedziałków) odbywają się targi warzywno-kwiatowe oferujące najwspanialsze owoce prowansalskiej ziemi: lawendę, róże, winogrona, czy aromatyczne zioła. Do chwili odpoczynku wśród bajecznej śródziemnomorskiej przyrody zaprasza również wieńczący Promenade des Anglais od wschodniej strony Ogród Alberta I, skąd malowniczymi bulwarami dotrzemy na Place Masséna – miejsce kulminacji karnawałowych imprez, zamieniające się na przełomie lutego i marca w barwną, wypełnioną muzyką i fantazyjnymi przebierańcami przestrzeń.