Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Nicei

Warunki zatrudnienia Polaków
Rynek pracy w Nicei pozostaje otwartym dla Polaków na mocy regulacji wprowadzonych wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku, co oznacza, iż nie są wymagane specjalne pozwolenia. Aby osiedlić się na Lazurowym Wybrzeżu i podjąć legalną pracę wystarczy okazanie ważnego dowodu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz złożenie w miejscowym urzędzie pracy wniosku o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.
 
Jakie stanowiska poszukiwane? 
Ze względu na charakter kurortu najwięcej miejsc pracy oferuje w Nicei sektor usług skupiony wokół turystyki – zwłaszcza w okresie letnim pojawia się sporo ofert pracy w charakterze kelnerów, barmanów, kucharzy, pomocy kuchennych, zaś w hotelach możemy liczyć na posady recepcjonistów, animatorów, pilotów wycieczek, czy w zespołach personelu sprzątającego. Przez cały rok w Nicei funkcjonują również centra biznesowe, gdzie zatrudnienie mogą znaleźć specjaliści z zakresu bankowości i finansów, ubezpieczeń, czy informatyki. Aby móc ubiegać się o pracę absolutną koniecznością jest płynna znajomość języka francuskiego i angielskiego.
 
Ile można zarobić?
Podstawowym wynagrodzeniem zagwarantowanym w całej Francji ustawowo jest obecnie stawka godzinowa wynosząca 9,50 EUR. Osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z bezpośrednią obsługą klienta – zwłaszcza w renomowanych restauracjach á la carte, czy w luksusowych hotelach – otrzymują zwykle wynagrodzenie przekraczające 10 EUR na godzinę, do którego comiesięcznie dołączają również bonusy z napiwków. Osoby zatrudnione na szeregowych stanowiskach w dużych firmach z sektorów finansowych i informatycznych otrzymują zwykle wynagrodzenia w wysokości 1,600-2,000 EUR miesięcznie, zaś doświadczeni specjaliści mogą liczyć na zarobki powyżej 3,000 EUR miesięcznie.
 
Popularne miasta: