Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Moskwy

Informacje ogólne i położenie

Moskwa to największe miasto i stolica Rosji. Położona jest na wschodzie kraju (w europejskiej części), nad rzeką Moskwą. Miasto zamieszkuje ok. 12 milionów ludzi (całą aglomerację ponad 15 milionów). Podzielone jest na 12 okręgów, a te na mniejsze rejony. To ważny ośrodek polityczny, administracyjny, kulturalny, finansowy, gospodarczy, religijny i turystyczny.

Podróż samochodem

Centrum miasta otoczone jest kolejnymi obwodnicami, które odgrywają bardzo ważną rolę w transporcie naziemnym. To Pierścień Bulwarowy, Pierścień Sadowy oraz Trzeci Pierścień Transportowy. Dodatkowo cała Moskwa (na jej granicach) otoczona jest przez obwodnicę zwaną MKAD. Poruszanie się po centrum miasta wiąże się z wieloma utrudnieniami. Przede wszystkim z permanentnymi korkami – w Moskwie zarejestrowanych jest niemal 3 miliony pojazdów. Brakuje także miejsc parkingowych.

Podróż pociągiem

Moskwa to bardzo ważny węzeł kolejowy. Znajduje się tu 9 dużych dworców – m.in. Dworzec Białoruski, Dworzec Kijowski czy Dworzec Jarosławski. Obsługują one połączenia dalekobieżne (w tym międzynarodowe) oraz lokalne. Z Warszawy do Moskwy można dojechać pociągiem w czasie ok. 18 godzin.

Podróż samolotem

Największe lotniska w pobliżu Moskwy to Domodiedowo – obsługujące ok. 22 milionów pasażerów rocznie, oferujące usługi 80 linii lotniczych i ok. 200 kierunków oraz Szeremietiewo, obsługujące 19 milionów pasażerów rocznie, w tym z Polski. Bezpośrednie połączenia z drugim portem lotniczym oferuje Aerofłot (Kraków i Warszawa) oraz LOT (Warszawa).

Komunikacja miejska

W Moskwie działa metro, składające się z 12 linii. Kursuje w godzinach od 6.00 rano do 1.00 w nocy. To zdecydowanie najszybszy środek transportu. Pociągi odjeżdżają średnio co 2-3 minuty. Krzyżują się w centrum miasta. Na peryferiach miasta działa również tzw. lekkie metro, czyli kolej naziemna.

Do dyspozycji pasażerów jest także 46 linii tramwajowych. To najszybszy środek transportu naziemnego w centrum miasta, ze względu na to, że omijają korki na drogach. Tabor jest jednak mało nowoczesny. W bardziej odległe regiony miasta dotrzeć można 500 liniami autobusowymi. Pojazdy te także nie są najnowsze.

Transport wspomaga 50 linii trolejbusów, choć kursują głównie w centrum. Podróżować można także marszrutkami, czyli busami. Rzadko stosują się do rozkładu, często zatrzymują się poza wyznaczonymi miejscami.

Bilety komunikacji miejskiej można zakupić w wyznaczonych kioskach przy przystankach oraz u kierowcy. W tradycyjnych kioskach prasowych nie są dostępne.

Atrakcje turystyczne

Głównym punktem każdej wycieczki do Moskwy jest wizyta na Placu Czerwonym, gdzie znajduje się m.in. Cerkiew Wasyla Błogosławionego czy Mauzoleum Lenina oraz na Kremlu – w grodzie warownym z licznymi zabudowaniami sakralnymi oraz administracyjnymi.

Warto odwiedzić Galerię Tretiakowską z bogatą kolekcją największych dzieł sztuki rosyjskiej czy malowniczy pałac Kuskowo. Turyści często udają się w stronę Łubianki – siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa, gdzie niegdyś znajdował się areszt.

Do atrakcji zaliczyć można również Patriasze Prudy – skwer ze stawem czy taras widokowy na Wzgórzach Wyrobiowych.

Wyznaczanie trasy