Przewodnik po Moskwie
Historia miasta
Według licznych badań pierwsi osadnicy przybyli na tereny dzisiejszej Moskwy na przełomie IV-III w. p.n.e. Pierwszy zapis dotyczący istnienia miasta datuje się na 1147 rok. W 1156 r. wybudowano gród obronny, który przez kolejne lata umacniał swoją potęgę. W XIII wieku Moskwa była stolicą jednego z księstw, jednak w 1237 roku została zdobyta, a następnie zniszczona. Dopiero 100 lat później gród został odbudowany i stał się stolicą Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Za panowania Iwana I Kality, rozbudowano moskiewską twierdzę o nowe wały obronne – twierdzą tą jest dzisiejszy Kreml.
XVI w. był złotym okresem dla Moskwy. W tym czasie otoczono twierdzę murem obronnym, który przetrwał do czasów współczesnych. Moskwa stała się głównym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, a także centrum kultury ogólnorosyjskiej.
W XVII wieku Moskwa w dalszym ciągu rozkwitała. Powstało wiele pałaców i dworów. Na ulicach nie brakowało bogatych kupców i rzemieślników. Wtedy też zaczęto wydawać pierwszą rosyjską gazetę.
W XVIII wieku rola Moskwy jako najważniejszego miasta rosyjskiego osłabła. W 1712 roku za sprawą Piotra I stolica została przeniesiona do Sankt Petersburga. Dokładnie 100 lat później – w 1812 roku – Moskwa została doszczętnie spalona w wyniku okupacji armii napoleońskiej. W wyniku licznych strat zniesiono pańszczyznę, co skłoniło do masowego napływu chłopów. W ten sposób miasto odzyskało dawną pozycję, stając się głównym centrum przemysłowym w kraju. Moskwa ponownie została stolicą za sprawą bolszewików w 1918 roku, a ostatecznie przypieczętowała swój status po II wojnie światowej. Po rozpadzie ZSRR Moskwa została oficjalnie ogłoszona stolicą w 1991 roku przez obecną Federację Rosyjską.
Informacje praktyczne
Bogata historia ma duży wpływ na dzisiejszą mentalność Rosjan. Warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które mogą okazać się przydatne w trakcie wizyty w Moskwie. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie przechodzenia przez jezdnię. Na ulicach Moskwy – podobnie jak w całej Rosji – to kierowcy mają pierwszeństwo w przypadku, kiedy na przejściu nie ma sygnalizacji świetlnej. Jest to o tyle istotne, że w razie zderzenia winę ponosi pieszy.
Kantory wymiany walut są otwarte codziennie w godzinach do 10:00 do 19:00, choć w centrum Moskwy można znaleźć również kantory otwarte całą dobę. Polacy mogą wymienić pieniądze wyłącznie za okazaniem paszportu. Należy pamiętać, że przy wymianie pobierana jest opłata w wysokości od 1 do 5 rubli. Pieniądze można również wymienić w banku, choć jest to mniej opłacalne – tutaj również należy okazać paszport. Banki przyjmują ponadto karty kredytowe – można za ich pomocą robić zakupy również w większości sklepów w centrum Moskwy.
Muzea i wystawy czynne są w godzinach od 10:00 do 19:00. Warto pamiętać, że bywają nieczynne w poniedziałki, sporadycznie we wtorki oraz w ostatni dzień miesiąca. Niektóre muzea sprzedają celowo bilety w wyższej cenie dla gości zagranicznych, dlatego warto poznać chociaż podstawowe zwroty w języku rosyjskim, które pozwolą na zakup biletu w rozsądnej cenie. Należy uważać na sprzedaż od „koników”, gdyż może się zdarzyć, że trafimy na naciągaczy sprzedających nieważne wejściówki.