Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Moskwie

Informacje ogólne
Moskwa do raj dla zakupoholików – każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie bez względu na zasobność portfela. W stolicy Rosji znajdują się rozległe lokalne targowiska, bazary, małe sklepiki, kioski całodobowe, a także ekskluzywne butiki i duże centra handlowe dla osób, które nie liczą się z wydatkami.
 
Tanie zakupy – na co zwracać uwagę
Najtańsze zakupy w Moskwie można zrobić na bazarach i targowiskach. Wybierając te miejsca należy jednak uważać na kilka pułapek, które czyhają na nieświadomych turystów. Nierzadko ceny towarów nie są podawane w rublach, a w specjalnych jednostkach umownych opisanych jako U.Je lub Y.E. Z reguły są przeliczane do jednego dolara – np. 1 U.Je = 1 USD, dlatego jeśli znajdziemy takie sklepy, to lepiej je omijać ze względu na zawyżone ceny. Należy zachować szczególną ostrożność również w przypadku handlarzy, którzy poproszą nas o sprawdzenie, czy banknoty nie są fałszywe – jest to powszechnie stosowana praktyka w przypadku płacenia dolarami. Warto poszukać innego sprzedawcy, gdyż po chwili może się okazać, że zostały podmienione.
 
Ceny
Wbrew powszechnie panującej opinii w Moskwie można kupić produkty codziennego użytku w cenach zbliżonych do polskich. Produkty spożywcze najlepiej kupować w małych sklepach spożywczych. Tutaj również, obok podstawowych produktów, kupimy nawet za połowę ceny niż ta obowiązująca w Polsce alkohol czy papierosy. Taniej niż w naszym kraju można również nabyć płyty CD, DVD – ok. 10 zł za oryginalny film czy muzykę, a nawet markowe ubrania – te najlepiej kupować w niewielkich butikach.
 
Szczególną uwagę należy zwrócić w trakcie planowania zakupu pamiątek. Znajdziemy je w każdym przyulicznym kiosku, jednak ich ceny są zawyżone ze względu na łatwą dostępność. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto wybrać się do księgarni lub na pocztę. Znajdziemy tam rozmaite pamiątki w niższej cenie, które nie są w tych miejscach szczególnie poszukiwane. Najpopularniejszymi pamiątkami są matrioszki – charakterystyczne rosyjskie lalki, wyroby rękodzielnicze – biżuteria, szkatułki, a także akcesoria militarne.
 
Regionalne zakupy
Odwiedzając Moskwę warto zakupić regionalne specjały, których nie znajdziemy w innych częściach Rosji. Popularne są dystrybutory z kwasem chlebowym, sprzedawanym na ulicach Moskwy w jednorazowych kubeczkach. Warto spróbować tego napoju nie tylko ze względu na specyficzny smak, lecz również cenę – za jeden kubek zapłacimy ok. 30 groszy. Smakosze piwa powinni spróbować lokalnego browaru Baltyka, którego cena nie przekracza 30 rubli, czyli ok. 3,10 zł. Warto także nabyć – szczególnie do piwa – wobłę (ukleję) czyli specyficzną rybę, orzeszki ziemne, a także specjalnie przygotowane suszone ryby czy kawior – ich ceny są znacznie niższe niż w naszym kraju.
Popularne miasta: