Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mediolanu

Mediolan jest stolicą regionu Lombardia, drugim co do wielkości miastem Włoch. Leży na północy kraju, na Nizinie Padańskiej. Kojarzony jest przede wszystkim jako stolica europejskiej mody – swoje butiki i sklepy mają tu największe światowe marki. Mediolan jest również najważniejszym miastem przemysłowym Włoch, centrum finansowym, kulturalnym i naukowym. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Krzyżują się tu autostrady A1, A4, A7 i A8 oraz liczne linie kolejowe. W pobliżu miasta znajdują się trzy międzynarodowe lotniska: Malpensa, Linate i Bergamo. Zabytki i atrakcje Mediolanu przyciągają co roku tysiące turystów. Znajduje się tu katedra Duomo, teatr operowy La Scala i Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci.

Podział administracyjny

Jednostką administracyjną Mediolanu jest zona. Miasto jest podzielone na 9 zon. Zona 1 to historyczne centrum Mediolanu.

Transport miejski

Po Mediolanie można poruszać się metrem, tramwajami, autobusami i trolejbusami. Miasto jest podzielone na strefę miejską i podmiejską. Strefę miejską obsługują tramwaje, autobusy i metro, strefę podmiejską autobusy, trolejbusy i pociągi podmiejskie. Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest metro. Funkcjonują trzy linie: czerwona, zielona i żółta. Metrem można dotrzeć do wszystkich najważniejszych zabytków miasta. Funkcjonuje komunikacja nocna obsługiwana przez autobusy oznaczone literą N i numerem. W strefie miejskiej obowiązuje jeden bilet ważny przez 90 minut w autobusach i tramwajach i w metrze na jeden przejazd. Kosztuje on 1,5 – 1,8 euro. Mając bagaż należy wykupić dodatkowy bilet  w cenie 1,5 – 1,8 euro. Występują również bilety jednodniowe, dwudniowe i tygodniowe. Można je kupić w kioskach, barach, kioskach z papierosami, automatach i punktach sprzedaży. Doskonałym rozwiązaniem jest karta RicaricaMi, na której można zakodować wybrany typ biletu, a potem doładowywać. Karta kosztuje 2,5 euro, można ją kupić w punktach sprzedaży i doładowywać w tych samych miejscach, w których kupuje się bilety.

Samochodem po Mediolanie

Ze względu na duże natężenie ruchu po mieście najlepiej poruszać się komunikacją publiczną.

W Mediolanie, ścisłym centrum, obowiązuje strefa  ograniczonego ruchu– tzw. Area C. Wjazd  jest płatny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 19.30, we czwartek w godz. 7.30 – 18.00. Opłata dla wszystkich pojazdów wynosi 5 – 6 euro za dzień. Zapłacić można w parkometrach, gotówką lub kartą kredytową. Bilet można kupić też w kioskach, punktach sprzedaży biletów i przez Internet. Bilet musi zostać aktywowany przez SMS, Call Center lub Internet. Do strefy C nie mogą wjeżdżać pojazdy z kategorią ekologiczną Euro 0 dla silników benzynowych i Euro 0, 1,2,3 dla silników diesla oraz dłuższe niż 7,5 m. Więcej informacji na temat strefy C na stronie: www.areac.it.

Poza ścisłym centrum występują płatne parkingi oznaczone niebieskimi liniami i znakami. Opłaty można dokonać w parkometrze, przy użyciu elektronicznej karty parkingowej lub przez SMS. Miejsca oznaczone żółtymi liniami są zarezerwowane dla mieszkańców. Najlepiej zostawić samochód poza centrum, na przykład na parkingach przy stacjach metra i do centrum dojechać komunikacją miejską.

Dworce kolejowe i autobusowe

Na terenie Mediolanu znajduje się kilkanaście dworców i stacji kolejowych. Do najważniejszych należą: Milano Centrale, Lambrate, Porta Garibaldi, Cadorna.

Stacja Milano Centrale znajduje się przy Piazza Duca d’Aosta. Jest największym dworcem Mediolanu i jednym z największych w całych Włoszech. Odchodzą stąd pociągi międzynarodowe (Paryż, Genewa, Zurych, Berno, Wiedeń, Barcelona, Monachium) i krajowe, w tym superszybkie pociągi do Rzymu, Neapolu i Turynu oraz pociągi Malpensa Express na lotnisko Malpensa. Każdemu z peronów jest przyporządkowany stały kierunek.

Dworzec Cadorna znajduje się w centrum miasta, niedaleko pałacu Sforzów, przy Piazzale Luigi Cadrona. Obsługuje pociągi podmiejskie, regionalne i ekspresowe. Odchodzą z niego pociągi Malpensa Express na lotnisko Malpensa.

Dworzec Porta Garibaldi znajduje się w północnej części miasta, przy Piazza Freud 1. Obsługuje przede wszystkim pociągi podmiejskie. Zatrzymują się tu pociągi Eurostar z Rzymu do Turynu, bieg kończą pociągi TGV z Paryża, a startują pociągi Eurocity do Monachium.

Dworzec Lambrate znajduje się w północno – wschodniej części Mediolanu, przy Piazza Enrico Bottini 10. Obsługuje linie podmiejskie, lokalne i regionalne.

Do wszystkich dworców można dojechać komunikacją miejską: metrem, autobusami, tramwajami lub trolejbusami.

Zabytki i atrakcje

Sztandarowymi zabytkami Mediolanu są: teatr operowy La Scala, katedra Duomo i kościół Santa Maria delle Grazie z freskiem Ostatnia Wieczerza. W samym centrum wznosi się Pałac Sforzów – potężna twierdza zbudowana przez rodzinę Viscontich, a w XV w. rozbudowany przez rządzącą miastem rodzinę Sforzów. Najważniejszym muzeum jest Pinacoteca di Brera z imponującą kolekcją malarstwa włoskiego, m.in. Rafaela, Canaletta i Caravaggia. Warto wstąpić do Palazzo dell’ Ambrosiana – siedziby słynnej Biblioteki Ambrosiana, w której znajdują się rękopisy Leonarda da Vinci, dzieła Dantego, Wergiliusza i Bocaccia oraz kopia Iliady z V w. Jedną z atrakcji są bramy miejskie – pozostałości dawnych murów obronnych. Do symboli miasta należy wieżowiec Pirelli, Galeria Wiktora Emanuela, stadion San Siro oraz Dzielnica Mody. Jeżeli chodzi o okolice miasta warto wybrać się do Pawii (38 km od Mediolanu), dawnej stolicy Lombardii.
 

Wyznaczanie trasy