Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Mediolanie

Podstawowe informacje
Mediolan to miasto położone w północnej części Włoch, w regionie Lombardia. Metropolia leży na Nizinie Padańskiej i posiada niezwykle malownicze usytuowanie. Znajduje się bowiem u podnóża Alp, pomiędzy rzekami Ticino, Adda i Po.

Mediolan stanowi najważniejszy ośrodek finansowy i gospodarczy Włoch, a ponadto drugie co do wielkości miasto Italii. Zamieszkuje je 1 308 735 ludzi. Metropolia ta to również europejska stolica mody i miasto klubu piłkarskiego A. C. Milan. Warto pamiętać, że właśnie stąd wywodziła się polska królowa Bona Sforza, żona Zygmunta Starego. Ponadto z miejscem tym jest nieodłącznie związana historia Legionów Polskich gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Historia miasta
Mediolan został założony w IV w. p.n. e. Nazwa miasta wywodzi się od zlatynizowanej nazwy zwierzęcia – lochy, która przez długi czas była symbolem metropolii. Mediolan powołany do życia przez celtyckie plemię szybo dostał się pod panowanie Rzymian, a w III w. n. e. stał się siedzibą władców Cesarstwa Rzymskiego. W 569 roku miasto zdobyli Longobardowie, natomiast w VIII wieku Mediolan przejęli Karolingowie. W XII stuleciu miasto zostało zburzone przez Fryderyka Barbarossę za odmowę podporządkowania się cesarzowi. W kolejnych wiekach metropolią rządziły możne rody: Viscontich, a następnie Sforzów.

Miasto spotykały zmienne koleje losu – przechodziło z rąk do rąk kolejnych mocarstw: Francji, Hiszpanii i Austrii. Za panowania Napoleona Bonapartego Mediolan pełnił rolę stolicy Republiki Cisalpińskiej (do 1805 roku). Na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego znalazł się natomiast pod panowaniem austriackim. Pod koniec XIX wieku dzieje miasta z powrotem zaczynają wiązać się ze zjednoczonymi Włochami – w 1859 roku Mediolan zostaje zdobyty przez Królestwo Sardynii, a w 1861 roku wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch. W czasie II wojny światowej miasto uległo nieznacznym zniszczeniom w wyniku nalotów bombowych aliantów.


Atrakcje turystyczne
Mediolan to metropolia z wielowiekową tradycją, która może poszczycić się wspaniałymi zabytkami, licznymi muzeami i galeriami sztuki. Warto tu odwiedzić między innymi monumentalną gotycką katedrę, Bazylikę Santo Stefano Maggiore czy Bazylikę świętego Ambrożego. Kościół Santa Maria Della Grazie ściąga z kolei turystów możliwością obejrzenia słynnej „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci.

W Mediolanie mieści się również La Scala – słynny teatr operowy, Zamek Sforzów oraz liczne pałace. Z muzeów z pewnością warto zobaczyć Pinakotekę Brera z dziełami włoskich mistrzów malarstwa, np. Caravaggia, Canaletta lub Rafaela czy Pinakotekę Castello Sforzesco.

Popularne miasta: