Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Mediolanie

Niezbędne formalności
Od lipca 2006 roku Polacy mogą bez przeszkód podejmować legalną pracę na terenie całych Włoch, w tym również Mediolanu. Ważne jednak, by pamiętać o zarejestrowaniu swojego pobytu, jeśli przebywa się tu dłużej niż 3 miesiące. Należy to zrobić w Ufficio Anagrafe del Comune.

Gdzie szukać pracy?
W Mediolanie poszukuje się pomocy domowych, osób do sprzątania oraz opieki nad dziećmi i seniorami. Ponadto na rynku pojawia się sporo ofert pracy w charakterze pracowników biurowych i operatorów telefonicznych. Na zatrudnienie mogą liczyć oczywiście lekarze, pielęgniarki oraz informatycy.

W okresie wakacyjnym z powodzeniem można szukać pracy w turystyce i gastronomii. Mnóstwo pubów, restauracji i klubów poszukuje wówczas kelnerów, kucharzy i pomocy kuchennych. Hotele zatrudniają z kolei obsługę pokoi i recepcjonistów.

Zarobki
We Włoszech nie ma ustalonej płacy minimalnej. Stawki w Mediolanie są zróżnicowane – w zależności od profesji i kwalifikacji. Robotnik budowlany zarabia średnio 1200 – 1600 euro, pielęgniarka około 1350 euro, pracownik biurowy 950 euro, informatyk do 2000 euro.

Przydatne adresy i instytucje
W poszukiwaniu zatrudnienia w Mediolanie przydatne mogą okazać się strony EURES-u, ponadto zaś polskie i włoskie agencje pośrednictwa pracy. Warto również przeglądać lokalną prasę.

Popularne miasta: