Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kenii

Kenia to kraj we wschodniej części kontynentu afrykańskiego, leżący nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą i Tanzanią. Stolicą kraju jest Nairobi. Kenię zamieszkuje 42 miliony obywateli, z których zdecydowana większość to chrześcijanie (wierni Kościoła katolickiego i protestanci stanowią niemal 90 procent ludności).

Walutą obowiązującą w Kenii jest szyling kenijski, a językiem urzędowym, oprócz suahili, jest angielski. Dla turystów władających tym językiem to spore udogodnienie, które ułatwia poznawanie tego egzotycznego kraju.

Największe miasta, nie licząc stolicy Nairobi, to Mombasa, Machakos, Eldoret i Meru. Krajobraz Kenii to jednak przede wszystkim małe wioski, w których żyje się bardzo skromnie, ale turystów zachwyca bogata kultura, tradycyjne stroje i zwyczaje, a także bujna przyroda (wraz z dzikimi zwierzętami).

Podróż do Kenii

Polskę i Kenię dzieli kilkanaście tysięcy kilometrów. Z tego względu najdogodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu lotniczego. Z naszego kraju nie kursują bezpośrednie loty, ale kilku przewoźników oferuje podróż z jedną przesiadką.

Na przykładowej trasie Warszawa-Nairobi wymagana będzie przesiadka w Amsterdamie, do którego dotrzemy polskimi liniami lotniczymi LOT (czas lotu 2 godziny). Z Amsterdamu do Nairobi dolecimy już bezpośrednio np. samolotem linii KLM (od 10 do kilkunastu godzin lotu). Cena biletu w klasie turystycznej to 2500-3000 zł.

Możliwe jest także skorzystanie z usług linii lotniczych Air France. Z Warszawy docieramy do Paryża (2-2,5 godziny lotu), a ze stolicy Francji dolecimy bezpośrednio do Nairobi (także od 10 do kilkunastu godzin lotu). Cena biletu w klasie turystycznej to 2700-3000 zł.

Doświadczeni turyści wybierają bardziej skomplikowane połączenia. Najpierw należy dotrzeć (najbardziej ekonomicznym środkiem transportu jest kolej) do Kijowa (Ukraina), a stamtąd samolotem do Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Z Dubaju kursują bezpośrednie loty do Nairobi. W tym przypadku za podróż w jedną stronę zapłacimy nawet do 2000 zł.

Teoretycznie możliwe jest kolejne rozwiązanie – dotarcie do Egiptu, stamtąd do Sudanu Południowego, Etiopii i finalnie do Kenii. Nie licząc jednak kosztów podróży, będzie to wymagało wykupienia kolejnych wiz – egipska to koszt 120-140 zł, sudańska 200-220 zł (dodatkowo za rejestrację w kraju trzeba zapłacić 150-160 zł) i etiopska – 100-120 zł.

Po Kenii najlepiej podróżować busami, zwanymi tam matatu. Te egzotyczne taksówki kursują po zebraniu odpowiedniej ilości chętnych. Pokonują także dalekie trasy, a cena za przejazd to średnio kilka złotych. W kraju działa także transport autobusowy, którym nie dotrzemy w każdy zakątek, ale mają jedną przewagę nad busami – kursują według rozkładu jazdy, niezależnie od liczby pasażerów. Większość tras w Kenii to drogi gruntowe, więc trzeba liczyć się z niedogodnościami z tym związanymi.

Co warto zobaczyć?

Turyści udający się do Kenii stawiają przede wszystkim na bliski kontakt z naturą. Najchętniej odwiedzają więc parki narodowe, w których na wolności żyje wiele egzotycznych dla nas zwierząt. Szczególnym miejscem jest rezerwat Masai Mara, słynący przede wszystkim z migracji antylop i zebr w miesiącach wakacyjnych. Spotkać można tu także słonie, lwy, lamparty, gepardy, nosorożce, hipopotamy, krokodyle, żyrafy i wiele gatunków ptaków. Wycieczka odbywa się w zabezpieczonych pojazdach pod opieką przewodników.

Jeśli pobyt w Kenii traktujemy bardziej jako wypoczynek, niż ekstremalną przygodę, warto wybrać się na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Szczególnie popularne są plaże Diani i Tiwi Beach z pełnym zapleczem turystycznym (leżaki, gastronomia itp.). Spragnionych podobnych klimatów, ale w miejscach mniej uczęszczanych, bez wątpienia zainteresuje malownicza wyspa Washi. Warto odwiedzić także miasteczko Gedi, w którym podziwiać można ruiny zabudowań z XIV wieku.

Atrakcją samą w sobie jest stolica kraju, czyli Nairobi. To tętniące miasto z licznymi atrakcjami – np. Muzeum Narodowym prezentującym kulturę, sztukę i przyrodę Kenii czy Maasai Market – tradycyjny targ odbywający się cyklicznie w każdy wtorek i piątek, na którym można kupić kenijskie specjały oraz pamiątki. W pobliżu Nairobi znajduje się niezwykłe dla turystów miejsce – Giraffe Manor, czyli ośrodek w centrum rezerwatu żyraf. To hotel i restauracja z platformą widokową umożliwiającą podglądanie tych egzotycznych dla nas zwierząt.

Wyznaczanie trasy