Kenia – kultura i religia
Kultura
Kenia przez długi okres czasu była pod wpływem kultury arabskiej. Przed obecnymi plemionami Bantu i Nilota to Kuszyci i Arabowie zamieszkiwali ten dziki kraj. Współcześnie Arabowie mieszkają głównie na wybrzeżu i dzięki nim powstało tam wiele islamskich miast, z pięknymi białymi domami, ażurowymi rzeźbieniami i koronkowymi drzwiami. Natomiast z połączenia kultury afrykańskiej i arabskiej powstał język swahili (suahili), który wzbogacono o terminy angielskie.
Plemiona Luo, które zamieszkują pogranicza Kenii, Ugandy i Tanzanii mimo, że obecnie wyznają katolicyzm lub protestantyzm nadal dbają o dawne tradycje. Wierzą w różne bóstwa, które objawiają się na ziemi jako rośliny lub skały oraz w boga Jouk. Ponadto, mają wielki szacunek do rzek i Jeziora Wiktorii, które podobno kiedyś zamieszkiwał pyton Nyang’idi. To właśnie on zapewniał dobrobyt wszystkim mieszkańcom okolicznych wiosek, a podczas suszy stawał na jeziorze zamieniając się w tęczę.
Kenijczycy uważają, że biały człowiek (muzungu) powinien dać im wszystko - najlepiej szybko i do tego za darmo. Często zdarza się, że mają pretensję do turystów, że dostali za mało czegoś lub zbyt późno.
Religia
Konstytucja Kenii gwarantuje wszystkim mieszkańcom wolność wyznania. Dominującą religią jest chrześcijaństwo (przeważają kościół anglikańskie i katolickie). Podczas nabożeństw wierni tańczą, grają i śpiewają.
Drugą wiodącą religią jest islam. Szyici i Sunnici zamieszkują przeważnie wschód kraju. Tradycyjne religie afrykańskie spotkamy wyłącznie u ludów, które przeciwstawiły się modernizacji.