Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kenia – podział administracyjny i regiony turystyczne

Regiony turystyczne, podział administracyjny
Kenię można podzielić na sześć regionów turystycznych: Nairobi, Wielki Rów, Płaskowyż Centralny, region Zachodni, Wybrzeże Południowe i region Północny. Turyści zdecydowanie najchętniej wybierają Nairobi, które jest uznawane za turystyczne centrum Kenii i Wybrzeże Południowe, pełne pięknych tropikalnych plaż i ekskluzywnych kurortów. 
 
Od 2013 roku, w myśl nowej konstytucji Kenia dzieli się na 47 hrabstw: Baringo, Bungoma, Busia, Bomet, Elgeyo-Marakwet, Embu, Garissa, Homa Bay, Isiolo, Kajiado, Kakamega, Kericho, Kiambu, Kilifi,  Kirinyaga, Kisii, Kisumu, Kitui, Kwale, Laikipia, Lamu, Machakos,
Makueni, Mandera, Marsabit, Meru, Migori, Mombasa, Murang'a, Nairobi, Nakuru, Nandi, Narok, Nyamira, Nyandarua, Nyeri, Samburu, Siaya, Taita-Taveta, Tana River, Tharaka-Nithi, Trans Nzoia, Turkana, Uasin Gishu, Vihiga, Wajir i West Pokot. 
 
Zabytki
Dawna architektura przed kolonialna i układ urbanistyczny to niewątpliwe atuty miasta o nazwie Lamu. Nie ma w nim samochodów, ale za to znajduje się tutaj wiele wybudowanych z koralowca domów, które mają formę otwartego prostopadłościanu i piękne zabytkowe meczety. To piękne miasteczko zostało wpisane, jako pomnik narodowy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na tej liście znajdują się również usytuowane w pobliżu Jeziora Turkana parki narodowe: South Island National Park, Central Island National Park i Sibiloi National Park. Będąc w Kenii warto odwiedzić Mombasę i zobaczyć Fort Jesus, który został wybudowany przez Portugalczyków w XV wieku oraz urzekające XIX wieczne budynki Starego Miasta.  
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Rezerwat Masai Mara, który jest najpopularniejszym parkiem w Kenii. Spotkamy w nim lwy, gepardy, leopardy, hipopotamy, krokodyle, małpy, nosorożce, hieny, szakale, gazele oraz antylopy. Kolejnym miejscem, wartym uwagi jest Park Narodowy Kenia, usytuowany w środkowej części kraju. Tutaj również można podziwiać różne zwierzęta m.in. słonie, nosorożce, bawoły i antylopy. Z kolei Rezerwat Narodowy Samburu jest obszarem ochrony dzikich zwierząt na pustkowiach północnej Kenii, a Park Narodowy Nairobi pozwala uczestniczyć w safari w granicach miasta. Można tutaj podziwiać żyrafy i nosorożce przechadzające się na tle wieżowców Nairobi. Ponadto, w stolicy Kenii znajduje się Muzeum Karen Blixen, które utworzono w domu duńskiej baronowej. W tym miejscu, u podnóża Ngong obok Nairobi kręcono fragmenty filmu „Pożegnanie z Afryką”.
Popularne miasta: