Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Kenii

Położenie
Kenia jest położona we wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim. Graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Ugandą i Tanzanią. Kraj zamieszkuje ponad 41 mln osób, z czego ok. 65% ludności stanowią ludy Bantu (Kikuju, Luhja, Meru, Kamba), które osiedliły się w południowej części wyżyn i na wybrzeżu Kenii. Powierzchnia państwa wynosi 582650 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Kenia w większości jest krajem wyżynnym i tylko jedną czwartą tutejszej powierzchni stanowią tereny nizinne. Najbardziej rozległą wyżyną jest Wyżyna Wschodnioafrykańska. Przecina ją Wielki Rów Wschodni w sąsiedztwie, którego znajdują się dwa potężne masywy wulkaniczne. Pierwszy z nich to góra Kenia (5119 m n.p.m.) będąca najwyższym szczytem państwa. Drugi to Mouny Elgon (4321 m n.p.m.). Płaskowyże położone po obu stronach rowu tektonicznego tworzą Wyżynę Kenijską, a południowa granica kraju biegnie w okolicach góry Kilimandżaro. 
 
Podstawowe informacje
W Kenii panuje ustrój polityczny zwany republiką. Obecnie głową państwa i szefem rządu jest prezydent Uhuru Kenyatta. Językami urzędowymi są języki suahili i angielski. Tutejszą obowiązującą walutą jest szyling kenijski (KES). Od 2013 roku kraj jest podzielony na 47 hrabstw. Stolicą i największym miastem Kenii jest Nairobi. Pozostałe najludniejsze miasta to: Mombasa, Nakuru, Kisumu i Eldoret.
 
Dojazd
Pomiędzy Polską a Kenią nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Planując podróż z Europy do Nairobi możemy skorzystać z usług: AirFrance, British Airways, KLM, Lufthansa, Alitalia, Kenya Airways, Swiss International Airlines European czy Brussel Airlines z Brukseli. Ceny za lot trwający ponad 10 godzin, wahają się od 1700 do 4000 złotych. Lotnisko Jomo Kenyatta International (NBO) jest położone ok. 16 km na południe od Nairobi. Z portu lotniczego do centrum, co 20 minut kursują autobusy, a podróż trwa ok. 40 minut. Można skorzytać również taksówki, ale cenę za przejazd należy ustalić przed rozpoczęciem kursu. Drugie lotnisko Moi International Airport (MBA) jest usytuowane ok. 13 km na zachód od Mombasy. Z lotniska do centrum miasta można dostać się autobusami, minibusami lub taksówkami.
 
Turystyka
Wyprawa do Kenii będzie fascynującym doświadczeniem. W tym egzotycznym kraju zetkniemy się z bujną przyrodą, dzikim zwierzętami i rajskimi plażami usytuowanymi na wybrzeżu. Znajduje się tutaj wiele parków narodowych. Z pośród nich na szczególną uwagę zasługuje park Masai Mara, który jest na czwartym miejscu na świecie, pod względem atrakcyjności turystycznej. Innymi ważnymi miejscami są: Park Narodowy Kenia, Rezerwat Narodowy Samburu oraz trzy parki narodowe usytuowane w okolicach Jeziora Turkana: South Island National Park, Central Island National Park i Sibiloi National Park (znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO). W kenijskich miastach spotkamy się z tradycyjną kulturą i obyczajami tutejszych plemion. Turyści podczas pobytu w tym afrykańskim kraju, najchętniej odwiedzają Nairobi i Mombasę. W Nairobi znajduje się Muzeum Narodowe Kenii z cenną ekspozycja, przedstawiającą początek rodzaju ludzkiego. Natomiast Mombasa jest portem całego wschodniego wybrzeża afrykańskiego i przykładem współczesnej afrykańskiej cywilizacji. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Lamu, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako pomnik narodowy. W tym nietuzinkowym mieście zachowała się przed kolonialna architektura i znajdują się tutaj liczne, wybudowane z koralowca domy, kręte uliczki i meczety. 
Popularne miasta: