Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kanady

Informacje ogólne i położenie

Kanada to państwo w Ameryce Północnej. Z trzech stron otoczone przez oceany – od wschodu Ocean Atlantycki, od zachodu Ocean Spokojny, a na północy Ocean Arktyczny. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi. To drugie państwo na świecie pod względem powierzchni. Stolicą jest Ottawa.

Kraj podzielony jest na 10 prowincji: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda, Quebec oraz Saskatchewan. Każda prowincja ma swojego premiera. W skład Kanady wchodzą także 3 terytoria: Nunavut, Terytoria Północno-Zachodnie i Jukon.

Kanada zamieszkiwana jest przez ponad 35 milionów ludzi, z których niemal 80 proc. to chrześcijanie. To kraj dwujęzykowy (angielski i francuski) oraz wielokulturowy. Obowiązującą walutą jest dolar kanadyjski.

Podróż do Kanady

Ze względu na położenie geograficzne, do Kanady dotrzeć można przede wszystkim transportem lotniczym. Z Polski kursują bezpośrednie loty do największych kanadyjskich miast, ale nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne. Międzynarodowi przewoźnicy oferują także kursy z przesiadkami, ale znacznie tańsze.

Na przykładowej trasie Warszawa-Toronto loty oferują tacy przewoźnicy jak LOT czy British Airways. Bezpośredni lot kosztuje jednak aż 4-5 tysięcy złotych. Podobną cenę, ale lot z przesiadką w Wiedniu oferuje linia Austrian. Korzystniej prezentuje się propozycja Swiss Air – przesiadka w Zurychu i w Montrealu, a koszt biletu – ok. 3 tysięcy złotych.

Na trasie Warszawa-Ottawa propozycji jest znacznie więcej, a co za tym idzie – ceny są przystępniejsze. Linie lotnicze KLM oferują lot do stolicy Kanady z przesiadką w Amsterdamie, następnie Montrealu za 2,5-3 tys. zł. Przesiadki wymaga także lot Air France z przesiadkami w Paryżu i Montrealu. Cena jest podobna.

Z Warszawy do Montrealu dolecieć można z Lufthansą. Połączenie zakłada przesiadkę w Monachium lub Zurychu. Koszt biletu to 3-3,5 tys. zł. Linie lotnicze KLM oferują przelot z przesiadką w Amsterdamie. Cena podobna.

W samej Kanadzie transport jest bardzo rozwinięty. Przede wszystkim drogowy – ponad 1,4 mln kilometrów dróg. Działa także wiele międzynarodowych lotnisk, 300 lokalnych, wielu przewoźników autobusowych. To bardzo rozległy kraj, więc na niektórych trasach konieczne jest skorzystanie z transportu lotniczego. Kanada posiada połączenia morskie przez Ocean Atlantycki, Spokojny i Arktyczny.

Atrakcje turystyczne

Kanada to przede wszystkim zapierające dech w piersiach krajobrazy. Największą atrakcją jest bez wątpienia wodospad Niagara z około 50-metrową kaskadą wody (część na terenie Stanów Zjednoczonych). Warto zobaczyć także malownicze Wyspy Magdaleny, Góry Skaliste czy Park Narodowy Fundy z 20 wodospadami i możliwością podziwiania dna oceanu w czasie odpływu.

Warte uwagi są także kanadyjskie miasta, szczególnie te największe. Mają bardzo bogatą ofertę turystyczną i tętnią życiem przez całą dobę. Charakterystycznym punktem każdej wycieczki do Toronto jest wizyta w 550-metrowej wieży CN Tower i obrotowej restauracji znajdującej się na wysokości 350 metrów. W Ottawie i Montrealu znajdują się liczne muzea, które przybliżą historię i dorobek kraju.

Wyznaczanie trasy