Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kanada – kultura i religia

Kultura
Kultura i obyczaje kanadyjskie pod wieloma względami przypominają amerykańskie oraz brytyjskie. Kanadyjczycy są bardzo czuli na punkcie porównań do USA. Często podkreślają swoją odrębność w stosunku do mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Są narodem patriotów, sportowców i szanują dziką przyrodę. Warto także zaznaczyć, że szczególnie cenią sobie punktualność. Są bardziej powściągliwi niż Amerykanie. Cechą narodową jest także szeroko rozumiana tolerancja.
 
Z tradycyjnym sposobem bycia można spotkać się w regionach typowo wiejskich. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zwyczaje rdzennych ludów oraz Inuitów, którzy coraz częściej domagają się poszanowana różnic kulturowych. Dotyczy, to m. in. używanego nazewnictwa. Nie można nazwać Inuity Eskimosem czy członka rdzennych ludów Indianinem. Zostanie to odebrane jako obraza.
 
We francuskojęzycznej części Kanady, czyli Quebecu podstawowym językiem jest francuski. Pełni on także funkcję języka urzędowego. Po angielsku można porozumieć się jedynie w największych regionach turystycznych i dużych ośrodkach turystycznych. Warto, więc przyswoić sobie kilka najważniejszych zwrotów w języku francuskim. Będąc w restauracji można poprosić o kartę menu w języku angielskim.
 
Religia
W Kandzie dominuje chrześcijaństwo. Największą grupę stanowią katolicy oraz protestanci (anglikanie, baptyści, luteranie i prezbiterianie). Należy także wspomnieć o judaizmie, islamie hinduizmie i buddyzmie. Zwiększa się także odsetek osób, które nie identyfikują się z żadną religią. Większość dobrych hoteli w Kanadzie posiada listę świątyń, które znajdują się w pobliżu. Warto zaznaczyć, że w życiu publicznym nie dostrzega się wpływu przejawów religijnych
Popularne miasta: