Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia kanadyjska

Główne składniki
Kuchni kanadyjskiej nie można postrzegać jako monolitu kulinarnego. Wynika to, m. in. z dostępności do produktów w określonych regionach czy różnorodności kulturowej tego kraju. Cechami charakterystycznymi kuchni są korzystanie z produktów naturalnych oraz przygotowywanie rozgrzewających dań.
 
Do typowo kanadyjskich składników należą wołowina, syrop klonowy, żurawina, grzyby, różnego rodzaju borówki i jagody. Ważnymi składnikami diety mieszkańców tego kraju są ryby (dorsz, łosoś) oraz owoce morza. Warto także wspomnieć o rzadko spotykanych rodzajach mięs. Będąc w Kanadzie można skosztować dań z łosia, niedźwiedzia (np. jego łap), jeżozwierza, bawoła, piżmowca czy dzikiego ptactwa. 
 
Popularne dania
W północnej części Kanady dominują groch, suszone mięso i dziczyzna. Można tam skosztować dań mięsnych z łosia, bizona, foki czy morsa. W zachodniej części kraju obowiązkowymi składnikami potraw są ryby, owoce morza, wołowina oraz warzywa. Wpływy francuskiej kultury kulinarnej widoczne są w centralnej Kanadzie. Do typowych potraw należy touriere (ciasto z mięsnym farszem), pieczona fasola czy dania z dodatkiem syropu klonowego. 
 
W Quebeku występuje nieco inna kuchnia francuska. Została ona zmodyfikowana poprzez dostosowanie jej do miejscowych warunków. Jednym z najpopularniejszym dań jest peklowana wołowina z sosem jagodowym, zupa z grochu czy kluski mięsne duszone w sosie. We wschodniej części kraju dostrzegalny jest wpływ kuchni brytyjskiej. Można tam skosztować dań o nazwie chowdery (gęste zupy z owoców morza), pieczonych mięs czy różnego rodzaju zapiekanek.
 
Będąc w Kanadzie, należy obowiązkowo spróbować słynnych deserów, np. tarte au sucre (tarta z cukrem) i pudding au chomeur (ciasta z karmelem). 
Popularne miasta: