Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Kanadzie

Praca
Prężnie rozwijająca się gospodarka Kanady poszukuje pracowników z takich sektorów jak transport, produkcja, usługi i budownictwo. Firmy najczęściej potrzebują osób, związanych z branżą budowlaną. Aż 50% ofert prac y dotyczy tego sektora. Obecnie Kanada poszukuje także wykwalifikowanych pracowników ze znajomością języka angielskiego oraz francuskiego. Na pracę mogą liczyć także lekarze, weterynarze, inżynierowie i informatycy.
 
Aby podjąć pracę w Kandzie należy znać język angielski w stopniu więcej niż dobrym, posiadać wymagane kwalifikacje i doświadczenie (potwierdzone odpowiednimi dokumentami).
 
Zarobki
Warto zaznaczyć, że pracownik z zagranicy nie może zarabiać mniej niż jego kanadyjski odpowiednik. W zawodach takich jak mechanik sprzętu rolniczego, stolarz meblowy, mechanik sprzętu budowlanego, dekarz, monter fasad aluminiowych, serowar (do produkcji serów), tokarz/frezer, technik dentystyczny można zarobić od 20 – 36 tysięcy dolarów kanadyjskich. Wykaz pensji dla większości kanadyjskich zawodów można odszukać na stronie www.workingincanada.gc.ca.
 
Zatrudnienie
Osoba chcąca pracować w Kanadzie musi posiadać wizę pracowniczą. W pierwszej kolejności trzeba zdobyć tymczasowe prawo pracy. Wcześniej potencjalny pracodawca musi uzyskać od rządu federalnego pozwolenie na zatrudnienie obcokrajowca. Jest to dokument, który umożliwia otrzymanie tymczasowego prawa praca przez potencjalnego pracownika. Jest on przypisany do konkretnego pracodawcy. Wizę pracowniczą można zdobyć w sekcji imigracyjnej ambasady Kanady w Warszawie. Za pozwolenie za pracę trzeba uiścić opłatę manipulacyjną. W sytuacji, gdy zatrudnienie udało się znaleźć dzięki agencji pracy, to ona pokrywa koszt pozwolenia.
 
Można także skorzystać z programu typu Work & Travel (z limitem miejsc). Po zakwalifikowaniu się do projektu otrzymuje się otwarte pozwolenie na pracę. Przez jeden rok można pracować u dowolnego pracodawcy i dowolną ilość razy zmieniać pracę.
 
Kanada przygotowała także specjalne programy emigracyjno-pracownicze dla osób z zagranicy. Skorzystanie z nich wymaga spełnienia kilku warunków. Trzeba znać język angielski oraz mieć udokumentowane wykształcenie. Nie można być karanym. Udział w tych programach wiąże się także z ponoszeniem dosyć wysokich kosztów początkowych.
Popularne miasta: