Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Kanadę

Podróż samochodem

W wypożyczalniach samochodów zazwyczaj obowiązuje regulamin, który zabrania wypożyczenia pojazdu osobie poniżej 21 roku życia. Z kolei osoby do 25 lat muszą liczyć się z obowiązkiem wpłacenia wysokiej kaucji. W niektórych sprawdza się także, czy kierowca posiada prawo jazdy dłużej, niż rok. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Samochód, którym się poruszamy, musi mieć ważne ubezpieczenie OC i NW. Polskie polisy są ważne, o ile obejmują także terytorium Kanady (jest to wskazane w umowie). Średni koszt wypożyczenia to 600-1500 zł tygodniowo za najzwyklejszy samochód.

Poszczególne prowincje posiadają własne przepisy ruchu drogowego, więc przed podróżą należy je uważnie sprawdzić. W kraju obowiązuje ruch prawostronny. Szczególną uwagę trzeba zachować na prowincji oraz po zmroku, kiedy na drogach mogą pojawić się dzikie zwierzęta. Zderzenie z łosiem czy niedźwiedziem może być tragiczne w skutkach.

Autostrady przebiegają w niemal wszystkich kierunkach. Większość dróg utrzymanych jest w bardzo dobrym stanie technicznym, choć w najdalszych zakątkach kraju zdarzają się także trasy żwirowe. W miastach zdarzają się duże korki. Brakuje również miejsc parkingowych.

Podróż autobusem

Autobusy to bardzo dobry środek transportu dla turystów. Największym przewoźnikiem jest firma Greyhound Canada, która obsługuje zwłaszcza połączenia na zachód od Toronto. Po wschodzie kraju podróżować można wieloma innymi prywatnymi liniami. Autokarem dotrzeć można niemal wszędzie.

Połączenia są częste i komfortowe – autobusy rzadko się zatrzymują (tylko na czas posiłku lub zmiany kierowcy), posiadają wygodne fotele, toalety i inne udogodnienia. Dworce znajdują się w miastach lub przy zajazdach w mniejszych miejscowościach. Najdłuższe trasy to koszt ponad 300 zł.

Podróż pociągiem

Sieć kolejowa w Kanadzie jest raczej ograniczona. Na dodatek pociągi są dość powolne, w porównaniu do innych środków transportu (pierwszeństwo na torach mają składy towarowe) i drogie. Nie zawsze trzymają się rozkładu jazdy – opóźnienia to zjawisko powszechne.

Wyjątkiem jest wyjątkowo szybka i punktualna linia łącząca Montreal z Toronto. Warto z niej skorzystać, chociażby ze względu na piękne widoki. Pociągi kursują zwłaszcza we wschodniej i zachodniej części Kanady. W kraju działa także kilka linii wycieczkowych.

Podróż samolotem

Podróżowanie wewnątrz Kanady samolotem, nie jest rozwiązaniem zbyt ekonomicznym. Najdroższe loty dotyczą tras łączących wschód i zachód. Znacznie taniej jest na zachodzie kraju, gdzie działa kilka linii lotniczych obsługujących tamtejsze miasta, m.in. Ottawę, Toronto, Montreal czy Quebec.

Największe kanadyjskie lotniska znajdują się w Toronto, Vancouver, Montrealu, Calgary i Edmonton. Połączenia lokalne (choć nie tylko) obsługują takie linie lotnicze jak Air Canada, Air Canada Express czy Sunwing Airlines.

Popularne miasta: