Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Kanadzie

Opis kraju
Kanada jest państwem położonym w Ameryce Północnej. Znajduje się nad oceanami: Atlantyckim, Arktycznym i Spokojnym. Państwo to zajmuje 2/5 kontynentu północnoamerykańskiego. Obok części lądowej są to liczne wyspy, półwyspy czy archipelagi. Długość linii brzegowej Kanady wynosi 244 tys. km. Kanada graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, zaś poprzez morze z Danią i Francją. Pod względem swojej powierzchni jest drugim państwem na świecie (prawie 10 mln km2). W ukształtowaniu terenu dominują głównie równiny, a na zachodzie góry. Do najważniejszych miast należą: Toronto, Montreal, Vancouver, Ottawa (stolica państwa), Calgary, Winnipeg, Edmonton, Hamilton czy Regina, Quebec. W Kanadzie mieszka ponad 33 mln obywateli. Kraj ten cechują się niską gęstością zaludnienia. Wynosi ona 3,5 osoby na km2.
 
Podstawowe informacje
Do Kanady można się dostać, korzystając z transportu lotniczego. Bezpośrednie połączenia oferują Polskie Linie Lotnicze LOT. Tanie bilety z przesiadkami można zakupić w British Airways, Finnair, Lufthansa, Air France, Austrian Airlin, KLM, SAS, United Airlines, Swiss czy Air Canada.
 
Z Polski do Kanady latają samoloty z następujących miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Katowice, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Ceny lotów z Polski do Kanady zaczynają się już od 1900 zł. Planując wyjazd do Kanady warto z dużym wyprzedzeniem kupić bilet.(nawet półrocznym).
 
Cechą charakterystyczną Kanady jest bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskich. Po wielu miastach bez problemu można poruszać się metrem lub autobusem. Należy wspomnieć o infrastrukturze rowerowej. Rowery można przewozić autobusami oraz pociągami. Wystarczy jedynie uiszczać niewielką opłatę. Większość miast posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych. W wielu miejscowościach promy stanowią integralną część systemu komunikacji. Zapewniają dojazd do wysp u obu wybrzeży czy wielu atrakcji. 
 
Samolot to najszybszy sposób przemieszczania się w Kanadzie. Występują także regiony, gdzie można się dostać tylko dzięki temu środkowi transportu. Duże międzynarodowe lotniska znajdują się w Montrealu, Toronto oraz Vancouver. Do dużych lotnisk należą także te, które funkcjonują w Calgary, Moncton, Winnipeg, Ottawie oraz Fort McMurray Na terenie kraju działają dwie ogólnokrajowe linie lotnicze Air Canada oraz Canadian Airlines. Prawie wszystkie lokalne linie lotnicze są powiązane z jedną z ogólnokrajowych firm, obsługujących ruch powietrzny. 
 
Kanada to kultura samochodu, którym można dojechać w bardzo wiele miejsc. Sieć autostrad i dróg ekspresowych jest ciągle rozbudowywana. Są one dobrej jakości. Dotyczy to także bocznych dróg i tras, biegnących przez tereny leśne. Większość autostrad jest bezpłatna. Należy pamiętać, że nie funkcjonują tam tradycyjne bramki poboru na płatnych odcinkach.
 
Do najtańszych środków komunikacji należy autobus. Najpopularniejszym przewoźnikiem jest Greyhound Kanada. Obsługuje on większość trasa dalekobieżnych. Jednak należy pamiętać, że są miejsca, do których nie można dojechać autobusem. Wadą jest także długi czas trwania podróży. Pociąg jest tańszym środkiem komunikacji niż samolot. Bilety kolejowe są droższe niż autobusowe. Podróż trwa także dłużej. Głównym przewoźnikiem na trasach dalekobieżnych jest VIA Raił. Warto wspomnieć o „Silver and blue”. Jest to jedyny przewoźnik, którego wagony posiadają specjalne kopuły, z których można podziwiać kanadyjskie krajobrazy.
 
Atrakcje i turystyka
Kanada należy do niezwykle ciekawych państw świata. Turystyka jest tam dobrze rozwiniętą branżą w zakresie obsługi grupowej jak i indywidualnej. Decydując się na wyjazd do Kanady poza szczytem sezonu należy wcześniej sprawdzić dostępność atrakcji turystycznych. Zwiedzającym sprzyjają system przemieszczania się po tym kraju oraz rozbudowana sieć różnego rodzaju noclegów.
 
W Kanadzie obok prężnie rozwijających się metropolii można podziwiać wioski, miasta i miasteczka, w których czas zatrzymał się miejscu. W granicach tego państwa znajduje się 41 parków narodowych i setki rezerwatów, gdzie można podziwiać unikatową florę i faunę. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych czy pięknych i czystych plaż. Również osoby poszukujące ekstremalnych wrażeń, znajdą tu wiele ciekawych atrakcji. Różnorodności kulturowej (ponad 100 grup etnicznych) towarzyszy bogactwo smaków kulinarnych.
 
Istnieje tam możliwość skorzystania z wielu atrakcji, które są dostępne w niewielu miejscach na świecie. Można wybrać się na obserwację wielorybów z łodzi, niedźwiedzi polarnych czy ptaków (m. in. pingwinów). Osobom poszukującym ekstremalnych wrażeń warto polecić podziwianie zorzy polarnej oraz wycieczkę do Gór Lodowych na Oceanie Arktycznym.
 
Trudno wyobrazić sobie pobyt w tym kraju bez wyprawy nad wodospad Niagara. Do wartych zobaczenia miejsc należą Wyspa Księcia Edwarda z pięknymi piaszczystymi plażami i domem Ani z Zielonego Wzgórza, Haida Gwaii (archipelag 200 wysp z unikatową florą, fauną i kulturą obszarów wiejskich), Icefields Parkway (230-kilometrowa droga z Lake Louis do Jasper biegnąca przez środek Gór Skalistych.), Zatoka Fundy, Canadian Wilderness (dziewicze tereny Kanady), parki narodowe (Jasper oraz Banff National Park w Górach Skalistych, Wells Gray, Pacific Rim National Park). Kanada to także atrakcyjne turystycznie miasta. Warto w niej zwiedzić większe metropolie (Ontario, Quebec, Montreal, Toronto) lub małe miasteczka. Do tych ostatnich należą Dawson City (znane z największej na świecie gorączki złota w XIX wieku), wioska rybacka Lunenburg (brytyjska architektura kolonialna w Ameryce Północnej).
Popularne miasta: