Przepisy ruchu drogowego w Kanadzie
Kanada podzielona jest na kilka prowincji i podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, każda z części administracyjnych w kraju może wprowadzać własne przepisy. Także te dotyczące ruchu drogowego. Niemożliwe jest więc określenie przepisów dla całego kraju. W prawie istnieją jednak kwestie, które specjalnie się nie różnią.
Przede wszystkim – do kierowania samochodem osobowym uprawnione są osoby posiadające ważne prawo jazdy. Może to być polski dokument, choć jest ważny do określonego czasu. Przy dłuższym pobycie konieczne jest wydanie prawa jazdy kanadyjskiego. Pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC i NW. Polskie polisy są respektowane, o ile wskazują na to, że obowiązują także na terytorium Kanady.
W kraju obowiązuje ruch prawostronny. W miastach wiele dróg się krzyżuje, więc należy pamiętać o jednej z najważniejszych zasad – kto pierwszy na skrzyżowaniu, ten pierwszy je opuszcza. Jeśli pojazdy pojawiają się równocześnie, wtedy pierwszeństwo ma ten z prawej strony.
W miastach należy pamiętać także o obowiązku zatrzymania się przy żółtym autobusie szkolnym, jeśli ten staje na przystanku. Na prowincji ostrożność przyda się przy omijaniu łosi czy niedźwiedzi, które często pojawiają się na drogach.
Średnie ograniczenia prędkości to 100 km/h na drogach głównych, 80 km/h – na drogach lokalnych i 50 km/h w terenie zabudowanym. Wartości te nie obowiązują jednak we wszystkich prowincjach Kanady i mogą być niższe. W kraju kontrole prędkości odbywają się bardzo często. Mandat należy zapłacić na miejscu. Największym wykroczeniem jest oczywiście jazda pod wpływem alkoholu (dopuszczalny limit to 0,8 promila lub mniej – także zależne od prowincji). Grozi za to odebranie prawa jazdy oraz kluczyków do samochodu, areszt i wysoka grzywna.
Większość kanadyjskich autostrad to drogi wielopasmowe. Bardzo ważne – najczęściej środkowy z nich to pas awaryjny dla upoważnionych pojazdów poszczególnych służb. Nie wolno na niego wjeżdżać. Podobnie w przypadku pasów tylko dla komunikacji miejskiej. W większości prowincji można skręcać w prawo, nawet na czerwonym świetle (nie dotyczy tylko Montrealu).