Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Chorwacji

Podstawowe informacje
Chorwacja to państwo położone w Europie południowo-wschodniej. Kraj jest usytuowany na Półwyspie Bałkańskim, nad Morzem Adriatyckim. Od północy graniczy ze Słowenią, od południa z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu zaś z Serbią i Węgrami. W skład terytorium państwa wchodzą również liczne wyspy na Adriatyku, a całkowita powierzchnia kraju wynosi 56 610 km².

Ukształtowanie terenu Chorwacji jest nizinno-górzyste. Jej północno-wschodnią część zajmuje Nizina Panońska, natomiast południową Góry Dynarskie. Zachodnie rejony państwa stanowi wybrzeże dalmatyńskie, z równolegle usytuowanymi w stosunku do niego wyspami.

Ludność
Chorwację zamieszkuje 4 290 612 ludzi. Jest to kraj jednolity etnicznie, blisko 90% populacji stanowią Chorwaci, pozostałe nacje to natomiast Serbowie, Bośniacy, Włosi, Węgrzy, Albańczycy i Słoweńcy.

Największe miasta
Stolicą i jednocześnie największym miastem Chorwacji jest Zagrzeb, w którym mieszka prawie 700 tysięcy ludzi. Populację powyżej 100 tysięcy mieszkańców posiadają również Split i Rijeka. Kilkudziesięciotysięczne miasta Chorwacji to natomiast Osijek, Zadar, Slavonski Brod i Pula.

Transport
Chorwacja posiada gęstą sieć dróg szybkiego ruchu. Długość samych autostrad wynosi 1585 km. Stan dróg jest dość dobry, zwłaszcza główna nadmorska trasa z Rijeki do Dubrownika. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć połączeń kolejowych. Można tu bez przeszkód poruszać się na trasach Zagrzeb – Pula, Rijeka, Zadar, Split, Szybenik, Knin, Metković, Ploce. Chorwacja posiada również połączenia z całą Europą, np. ze Słowenią, Włochami, Austrią, Grecją i Niemcami.

Największe międzynarodowe lotniska w kraju znajdują się w Dubrowniku, Zagrzebiu, Puli, Zadarze, Splicie i Rijece. Przelot z Polski kosztuje średnio od 300 do 600 zł.

Jak się dostać z Polski?
Z Polski do Chorwacji można dostać się drogą lotniczą lub lądową. Jeśli chodzi o podróż samochodem, trasa prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Można też dojechać do Chorwacji autokarem. Połączenia oferują tacy przewoźnicy, jak Autokar Polska, Retman, Roma-Bus Plus, Eurobus-Eurolines Polska, Elabus oraz Glob-Tourist.

Turystyka
Chorwacja to kraj odwiedzany przez turystów przede wszystkim ze względu na szczególne walory krajobrazowe i wypoczynkowe. Największym powodzeniem cieszy się południowa Dalmacja – wybrzeże Adriatyku z klimatycznym Dubrownikiem. Do głównych atrakcji należą tu plażowanie, nurkowanie i żeglarstwo. Warto oczywiście odwiedzić również Zagrzeb, choć w mieście nadal można zobaczyć ślady niedawnej tragicznej wojny. Powodzeniem cieszą się także słynne Jeziora Plitwickie.

Popularne miasta: