Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Chorwacja – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Chorwacja pod względem administracyjnym dzieli się na 20 żupanii oraz jedno miasto wydzielone, czyli Zagrzeb.

Regiony turystyczne
W Chorwacji istnieje kilka głównych regionów koncentracji ruchu turystycznego. Są to: Dalmacja, Istria, Jeziora Plitwickie oraz Zagrzeb. Dalmacja stanowi najczęściej odwiedzany przez przyjezdnych rejon kraju, ze względu na szczególne walory krajobrazowe. Rozciąga się ona od wyspy Pag na północy po zatokę Kotor na południu, ponadto w jej obszar wlicza się również liczne przybrzeżne wyspy. Jednym z najpiękniejszych miast w tym regionie jest Dubrownik ze wspaniałą średniowieczną architekturą i malowniczą nadmorską scenerią. Inne duże miasta regionu to: Split, Szybenik, Zadar i Kotor.

Istria to półwysep, który w przeszłości należał do Włoch, stąd język włoski można tu usłyszeć równie często, jak chorwacki. Na krajobraz Istrii składają się gęste lasy i skaliste wybrzeża. Rozciąga się tu Park Narodowy Brijuni, Park Narodowy Risnjak. Za stolicę tego regionu uchodzi Pula, w której można podziwiać skarby antycznego świata, miedzy innymi słynny rzymski amfiteatr.

Kolejnym dużym ośrodkiem ruchu turystycznego są Jeziora Plitwickie, położone w środkowej części kraju, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. Na cały kompleks akwenu składa się szesnaście górskich jezior krasowych ze wspaniałymi wodospadami. Jeziora stanowią część parku narodowego, w którym można również podziwiać malownicze jaskinie.

Samodzielnym regionem turystycznym jest również Zagrzeb, stolica Chorwacji. To malowniczo położone miasto nad brzegami Sawy, u podnóży Medvednicy posiada liczne zabytki i ciekawe atrakcje. Historyczna zabudowa metropolii skupia się wokół Gornij Grad, czyli Górnego Miasta. Warto zobaczyć Plac świętego Marka z neogotyckim kościołem świętego Marka i barokowym kościołem świętej Katarzyny czy Kamienną Bramę. Sercem miasta jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, najwyższa budowla sakralna Chorwacji. Wokół niej zlokalizowany jest historyczna osada Kaptol. Dolne Miasto to natomiast współczesne oblicze Zagrzebia, z nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi.
 

Popularne miasta: