Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

Do poruszania się po chorwackich drogach uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kierowca musi posiadać także dowód rejestracyjny pojazdu oraz ważne ubezpieczenie OC.

Podróżujący samochodem mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu pojazdu oraz z tyłu, jeśli zostały zainstalowane. W samochodzie należy posiadać trójkąt ostrzegawczy, wyposażoną apteczkę, zapasowe żarówki. Zalecane jest także posiadanie gaśnicy oraz linki holowniczej. Przy opuszczaniu pojazdu na terenie niezabudowanym należy założyć kamizelkę odblaskową.

Przewożenie dzieci do 12 lat na przednim siedzeniu jest zakazane. Dzieci w wieku 5-12 lat muszą podróżować z tyłu i mieć zapięte trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Poniżej 5 lat – korzystać z fotelika lub specjalnego siedziska dostosowanego do rozmiarów dziecka.

W Chorwacji obowiązują następujące ograniczenia prędkości: na terenie zabudowanym – do 50 km/h, na autostradach – 130 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h, na pozostałych drogach – do 90 km/h. Za przekroczenie prędkości grozi mandat w wysokości od 150 do nawet 7500 zł.

Włączone światła mijania obowiązkowe są od października do marca. W pozostałych miesiącach obowiązek ten uzależniony jest od warunków atmosferycznych i widoczności. Na terenie Chorwacji nie ma tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu – za trzeźwego uznaje się jedynie kierowcę z 0,0 promila alkoholu we krwi.

Popularne miasta: