Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Chorwacja - zabytki i atrakcje

Zabytki
Miłośnicy historycznych budowli znajdą w Chorwacji całe spektrum zabytków pochodzących z różnych epok – od antyku po czasy współczesne. Starożytne ślady rzymskiej architektury można podziwiać na półwyspie Istria, zwłaszcza w mieście Pula. Mieści się tu rzymski amfiteatr, forum, świątynia Augusta I, Brama Herkulesa czy rzymski teatr. W Splicie warto obejrzeć Pałac Dioklecjana. Miasto to jest również perłą średniowiecznej architektury, można tu podziwiać dzieła sztuki bizantyjskiej i wczesnochrześcijańskiej. Wiele cennych zabytków znajdziemy także w Dubrowniku, uchodzącym za najpiękniejsze miasto nad Adriatykiem.

Zagrzeb, stolica Chorwacji zachwyca budowlami w części zwanej Gornij Grad, czyli Górne Miasto. Na Placu świętego Marka wznosi się neogotycki kościół pod tym samym wezwaniem i barokowy kościół świętej Katarzyny. W okolicy Górnego Miasta zlokalizowane są również liczne siedemnastowieczne pałacyki i domy. W dzielnicy Kaptol mieści się Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz zabytkowe dwory archidiecezjalnie. W Dolnym Mieście znajdziemy z kolei tak zwaną zieloną podkowę, czyli zespół zabytkowych parków i ogrodów.

Ciekawe miejsca
Chorwacja jest jednak wybierana przez turystów przede wszystkim jako miejsce wypoczynkowe. Rajskie plaże i wyspy na wybrzeżu dalmatyńskim od lat przyciągają rzesze spragnionych słońca przyjezdnych. Można tu nie tylko się opalać, ale również nurkować i żeglować. Zarówno bajeczny półwysep Istria, jak i Dalmacja z pewnością na długo zapadną każdemu w pamięci. Szczególnie warto odwiedzić Wyspę Hvar (słynną „Królową Chorwackich Wysp”) lub Krk z malowniczym górskim krajobrazem i siecią wodospadów.

Podróżując po Chorwacji, nie sposób pominąć również malowniczych Jezior Plitwickich. Jest to kilkanaście akwenów krasowych połączonych wspaniałymi wodospadami. Jeziora zachwycają niepowtarzalnym turkusowym kolorem wody i egzotyczną roślinnością porastającą ich brzegi.

Atrakcje turystyczne
Perełkami Chorwacji są również mniejsze miasteczka, miejscowości turystyczne i parki krajobrazowe. Można tu wymienić np. Korčulę, zwaną „małym Dubrownikiem” wysepkę z zachwycającymi plażami. Nieopodal leży wyspa Mljet, na której w otoczeniu dzikiej roślinności mieści się malownicze średniowieczne opactwo Benedyktynów.

W Parku Narodowym Paklenica można z kolei podziwiać wspaniałe górskie kaniony, a w położonym na Istrii Poreču zobaczyć słynną bazylikę Eufrazjana. Szybenik to natomiast miasteczko, w którym mieści się jedna z najsłynniejszych w kraju zabytkowych świątyń – katedra świętego Jakuba. Na obowiązkowej liście obiektów wartych zwiedzenia znajduje się również Trogir, średniowieczne miasto z krętymi, wąskimi uliczkami.
 

Popularne miasta: