Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Chorwację

Poruszając się po Chorwacji samochodem osobowym należy posiadać obowiązkowe dla kierowców dokumenty (prawo jazdy, OC, dowód rejestracyjny). Zaleca się także posiadanie przez każdego turystę Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Standard chorwackich dróg można porównać do tych znanych z naszego kraju. Najpopularniejsze trasy możemy jednak pokonać stale rozwijającą się siecią autostrad. W ten sposób dojedziemy np. ze stolicy kraju, Zagrzebia, do miejscowości leżących nad Morzem Adriatyckim. Przejazd autostradami, niektórymi mostami, tunelami i wiaduktami jest płatny.

Najdogodniejszym sposobem na podróżowanie pomiędzy chorwackimi miejscowościami jest transport autobusowy. Autokary kursują na stałych trasach (przede wszystkim najpopularniejszych pod względem turystycznym) według stałego rozkładu przynajmniej raz na godzinę. Średni koszt liczony na 100 km trasy to 20-25 zł. W cenę wliczony jest także prom, jeśli punkt docelowy znajduje się na jednej z wysp. Bilet warto kupić z wyprzedzeniem, choć w przypadku wolnych miejsc możliwe jest zakupienie go w autobusie. W tym przypadku nie obowiązuje kolejka przed wejściem. Należy zająć miejsce i oczekiwać na drugiego kierowcę, który pobierze opłatę i wyda bilet. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wysiadanie w mniejszych miejscowościach, w których nie przewidziano przystanku.

Chorwacka sieć kolejowa zależy od regionu kraju. W północnej i centralnej części, zwłaszcza w okolicach stolicy, siatka połączeń pozwala na szybką i wygodną podróż w przystępnej cenie (nieco niższej, niż w przypadku autobusów). Pociągów na wybrzeże Morza Adriatyckiego jest mniej (ze względu na ukształtowanie terenu). Z Zagrzebia dostaniemy się tylko do wybranych kurortów, takich jak Zadar czy Split. Podróż trwa kilka godzin (w przypadku Splitu rozkład przewiduje 5 godzin). Warto podróżować pociągami „brzi” - są szybsze (mniej stacji pośrednich) i zazwyczaj oferują wyższy standard.

Transport lotniczy na terenie Chorwacji zapewniają linie Croatia Airlines. Lotniska znajdują się w Zagrzebiu, Dubrowniku, Splicie i na wyspie Brac. Koszt w jedną stronę to 150-200 zł.

W przypadku Chorwacji warto wspomnieć o promach przewożących turystów oraz samochody między wyspami. Najkrótsza trasa to koszt 10-15 zł, dłuższe do 150 zł. Przewóz pojazdu to koszt 300-350 zł.

Popularne miasta: