Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Chorwacja - kultura i religia

Kultura
Niepodległa Chorwacja to bardzo młode państwo, które wyłoniło się jako samodzielny byt dopiero w 1990 roku. W latach 1991 – 1995 trwała tu dramatyczna wojna domowa, której piętno do dziś odciska się na tym kraju o bajecznym krajobrazie. Zwiedzając Chorwację, można natrafić jeszcze na ślady zburzonych lub uszkodzonych domów.

Kultura chorwacka to swoiste połączenie korzeni słowiańskich i ducha południowego. Ważną rolę odgrywają tu elementy ludowe, zwłaszcza rodzima muzyka i taniec wykonywany przy wtórze tambura. Rejony wybrzeża, zwłaszcza Dalmacja, znajdują się pod silnym wpływem kultury włoskiej, co uwidacznia się w kuchni i architekturze tego regionu. Można tu podziwiać pozostałości kultury antycznej, np. Pałac Dioklecjana w Splicie czy Arenę w Puli. Dubrownik to z kolei perła zabudowy renesansowej.

W Chorwacji odbywają się liczne festiwale muzyczne i filmowe, a jednym z ważniejszych wydarzeń jest coroczny karnawał w Rijece i obszarach adriatyckiego wybrzeża.

Religia
Zdecydowana większość ludności Chorwacji, bo aż 86 % to katolicy. Znaczną grupę stanowią również osoby wyznania prawosławnego (4,2%). Pozostałe religie stanowią natomiast islam i protestantyzm.

Popularne miasta: