Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Białorusi

Trudno uznać Białoruś za popularny kierunek turystyczny dla Polaków. Przede wszystkim ze względu na trudne relacje na linii Warszawa-Mińsk (problem dotyczy jednak większości europejskich państw, które z zaniepokojeniem patrzą na zachowanie białoruskich władz), dyktatorskie zapędy prezydenta Łukaszenki i wszechobecną kontrolę. Trzeba jednak przyznać, że kraj graniczący z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą to kierunek niezwykle oryginalny. Wymaga pewnej odwagi, ale może się okazać ekscytującym wyborem. Wielu Białorusinów nie tylko rozumie język polski, ale potrafi się nim także w miarę płynnie posługiwać. Obywatele uchodzą za wyjątkowo sympatycznych ludzi, którzy nie tylko oprowadzą po swoich okolicach, ale także pomogą w każdej trudnej sytuacji.

Do wjazdu na Białoruś wymagana jest wiza. Cena jednokrotnej to 20-25 euro (czas wydania – 5 dni) lub 45-50 euro za tryb przyspieszony (48 godzin). Każdy turysta musi także posiadać polisę ubezpieczeniową, która zapewni pokrycie kosztów leczenia lub transportu do kraju.

Podróż samochodem

Wybór środka transportu z Polski na Białoruś zależy głównie od miejsca rozpoczęcia podróży. Trasa Białystok-Mińsk to 350-400 km, które można pokonać w 5-5,5 godziny, Warszawa-Mińsk to już 550 km i przynajmniej 7 godzin jazdy, z kolei Wrocław Mińk – niemal 1000 km drogi i czas podróży ok. 12 godzin. Średni koszt podróży między naszymi stolicami nie powinien być wyższy, niż 220-250 zł w jedną stronę. Na Białorusi jest tylko jedna płatna droga M1 (Brześć – Mińsk – Moskwa – ok. 18-20 zł za całość). Główne drogi są w dobrym stanie, a lokalne nie prezentują się wcale gorzej, niż w Polsce.

Podróż autobusem

Bezpośrednich połączeń autokarowych między Polską w Białorusią nie ma zbyt wiele. Autobusy odjeżdżają tylko z niektórych miast (np. Warszawa czy Lublin). Przejazd między stolicami możliwy jest np. w sieci Ecolines. Podróż do Mińska kosztuje 160-180 zł i trwa 12-13 godzin.

Podróż koleją

Siatka połączeń kolejowych również nie jest imponująca. Najważniejsze połączenie to bez wątpienia Warszawa-Mińsk. Pociąg pokonuje trasę w ok. 12 godzin, a jego cena to 200-250 zł (należy doliczyć także opłatę za miejsce sypialne w kwocie 40-60 zł). Istnieje także możliwość dojechania do przejścia granicznego w Terespolu, a stamtąd skorzystanie z połączenia Terespol-Brześć. Z Białegostoku możemy z kolei dojechać bezpośrednio do Grodna.

Podróż samolotem

Najdogodniejszym połączeniem lotniczym między Polską a Białorusią jest bez wątpienia to na trasie Warszawa-Mińsk. Codzienna linia obsługiwana jest przez białoruskie linie lotnicze Belavia oraz polski LOT (w zależności od dnia tygodnia). Średni koszt przelotu to 600-800 zł w dwie strony, chociaż bywają znacznie atrakcyjniejsze oferty za 300-400 zł. Lot trwa zaledwie godzinę. Na Białorusi działa kilka lotnisk cywilnych obsługujących loty międzynarodowe oraz lokalne (m.in. w Miński, Grodnie, Brześciu, Witebsku).

Co warto zobaczyć?

Białoruś rzadko stanowi kierunek turystyczny. Najczęściej odwiedzanym miastem jest Mińsk, a podróże dotyczą zazwyczaj spraw biznesowych. To bardzo ładne miasto z ciekawą architekturą, Placem Wolności i wieloma instytucjami kulturalnymi. Blisko polskiej granicy znajduje się Brześć, czyli jedno z najstarszych miast Białorusi, gdzie możemy podziwiać Twierdzę Brzeską, ruiny Pałacu Białego czy zabytkowe cerkwie. Warto odwiedzić Kamieniec z Basztą Kamieniecką, czyli ciekawym przykładem architektury obronnej, Pińsk – miasto portowe nad rzeką Piną czy Berezę Kartuską z ruinami obronnego klasztoru Kartuzów.

Wyznaczanie trasy