Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe na Białorusi

Wjazd na Białoruś nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jeśli posiadamy przy sobie wymagane dokumenty (paszport, prawo jazdy, OC, polisę zdrowotną), żadne dodatkowe winiety czy zgody na użytkowanie dróg nie są wymagane.

W kraju funkcjonuje tylko jedna droga, którą można uznać za pełnoprawną autostradę i jest ona jedynym płatnym odcinkiem w kraju. To M1 prowadząca od Brześcia do Mińska i dalej do stolicy Rosji - Moskwy. Przejazd tą strategiczną trasą to koszt 18-20 zł za całość. Do dyspozycji podróżnych są 4 miejsca poboru opłat za kolejne odcinki. Od granicy z Polską do białoruskiej granicy dojedziemy za 8-10 zł.

W przyszłości płatnych dróg na Białorusi ma być znacznie więcej. Władze przygotowują system elektronicznego poboru opłat, który obejmie kolejne drogi pierwszej kategorii, powstające wskutek modernizacji tych już istniejących.

Litr benzyny bezołowiowej to koszt średnio 2,70-3,20 zł, pod warunkiem, że dotrzemy do czynnej stacji benzynowej, która oferuje wymagany przez nas rodzaj paliwa. Z roku na rok benzyna jest na Białorusi coraz droższa, ale jej dostępność wcale się nie zwiększa.

Popularne miasta: