Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Białorusi

Opis kraju
Białoruś lub Republika Białorusi to państwo znajdujące się na terenie Europy Wschodniej. Graniczy z Polską na zachodzie, Litwą i Łotwą na północy, Rosją na wschodzie oraz z Ukrainą od południa. Państwo nie posiada dostępu do morza. Od 1991 roku Republika Białorusi jest suwerennym państwem, natomiast wcześniej należała do byłego Związku Radzieckiego. 
 
Podstawowe informacje 
Całkowita powierzchnia kraju wynosi 207 600 km kwadratowych, co daje jej 87 miejsca na świecie. W Białorusi żyje 9 481 000 osób, z czego ponad 83% stanowią Białorusini, ponad 8% Rosjanie i 3% Polacy. Podstawową walutą jest rubel białoruski. Dominującą religią jest prawosławie. 
 
Największe miasta
Stolicą Białorusi jest Mińsk – to także największa miasto w kraju. Inne duże miasta to: Homel, Witebsk, Mohylew, Grodno, Brześć, Bobrujsk, Baranowicze, Pińsk. 
 
Atrakcje, turystyka
Choć formalnie Białoruś jest krajem o ustroju semiprezydenckim, to w rzeczywistości ze względu na reżim Łukaszenki, kraj ma charakter ustroju autokratycznego. Z tego względu nie jest zbyt popularny przez turystów. Inna sprawa, że nie ma tu zbyt wielu interesujących zabytków. Wyjątkiem jest zespół zamkowy w Nieświeżu oraz zespół zamkowy w Mirze (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Warto również zwiedzić Nowogródek oraz Grodno, gdzie znajdują się liczne klasztory, pałace, kościoły i synagogi. 
Popularne miasta: