Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Białoruś

Podróżowanie białoruskimi drogami własnym samochodem może być rozwiązaniem stosunkowo wygodnym, ale także nieco uciążliwym. Nie najlepszy stan dróg lokalnych, częste kontrole policji, zmieniające się przepisy, ograniczona dostępność paliwa – to wszystko może skutecznie utrudnić podróż. Warto wspomnieć jednak o stosunkowo niskiej cenie benzyny (o ile jest dostępna na stacji) i bezpłatnych drogach (poza jedyną autostradą Brześć-Moskwa), które na wielu odcinkach są bardzo przyzwoitej jakości.

Nie bez problemu odbywa się także transport zorganizowany. Na wielu trasach kursują państwowe autobusy, które mają wiele wspólnego z pojazdami, jakimi wiele lat temu dysponowało polskie PKS. W większości mają przynajmniej kilkanaście lat, ale mogą się okazać zbawieniem dla osób podróżujących do miejscowości, które nie posiadają połączenia kolejowego. Docierają do wielu miast i miasteczek, są także stosunkowo tanie – średnio kilka-kilkanaście złotych za kurs na trasie kilkadziesiąt kilometrów i więcej.

Prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest podróż pociągiem. Białoruskie koleje działają od ponad 150 lat i wcale nie należą do najgorszych na świecie. Istnieją połączenia między największymi miastami, na których kursują wagony o standardzie znanym np. z Polski. Bilety to koszt kilkunastu-kilkudziesięciu złotych na krótkich i średnich trasach. To zdecydowanie najmniej problematyczny środek transportu, w którym unikniemy kontaktowania się z białoruską drogówką czy poszukiwania zaopatrzonej stacji benzynowej.

Na Białorusi działa kilka cywilnych portów lotniczych, które głównie realizują loty międzynarodowe. Połączenia lokalne praktycznie nie istnieją, prawdopodobnie z powodu braku zainteresowania i bardzo wysokich cen.

Popularne miasta: