Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny na Białorusi

Określenie poziomu cen na Białorusi to zadanie niezwykle trudne. Problem polega bowiem na tym, że w innych krajach europejskich działa wolny rynek, a inflacja nie przekracza kilku procent rocznie. W przypadku Białorusi jest inaczej – ceny niemal wszystkich dóbr są regulowane przez państwo.

Dotyczy to m.in. cen paliwa, mięsa, alkoholu, artykułów mlecznych, ryb, pieczywa, kawy, herbaty czy jajek. Są zmieniane w zależności od popytu i możliwości produkcji. Ceny mogą się zmienić z dnia na dzień, jeśli władza tak zadecyduje. Podwyżki wynikają także z galopującej inflacji – od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 procent rocznie. Waluta Białorusi to białoruski rubel (BYR), którego kurs waha się pomiędzy: 0,04-0,06 PLN (za 100 BYR).

Bardzo orientacyjne ceny niektórych artykułów: kilogram wieprzowiny – 20-25 zł, kilogram pomarańczy – 6-7 zł, kilogram pomidorów – 7,5 zł. Oferta gastronomiczna: posiłek w lokalnej gospodzie – 15-20 zł, szklanka herbaty – 2-3 zł, kufel piwa – 4-5 zł. Wydatki turystyczne: wstęp do muzeum – 3-5 zł, wypożyczenie roweru  30-40 zł/dzień, bilet autobusowy – 12-14 zł za 100 km trasy.

Równie trudno określić cenę paliwa, która zmienia się diametralnie co roku. Średnio kosztuje ok. 2,70-3,20 zł.

Przykładowe ceny:

kilogram mięsa wieprzowego – 20-25 zł
kilogram pomarańczy – 6-7 zł
obiad – 15-20 zł
wstęp do muzeum – 3-5 zł
kufel piwa – 4-5 zł

Popularne miasta: