Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Białorusi

Do poruszania się białoruskimi drogami uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają prawo jazdy kategorii B (nie musi być międzynarodowe). Wymagane jest także ważne ubezpieczenie OC, a w przypadku turystów – polisa zdrowotna.

O wiele większym problemem dla białoruskiej milicji wydaje się dodatkowe wyposażenie samochodu, które jest skrupulatnie sprawdzane przede wszystkim w pojazdach na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Należy więc pamiętać o obowiązkowym trójkącie ostrzegawczym, kole zapasowym, zapasowych żarówkach, podnośniku, lince holowniczej, nalepce PL na tylnej szybie czy apteczce, w której nie może zabraknąć: 10% roztworu amoniaku, leku walidol, jodyny, bandaży, waty, plastrów, opaski uciskowej, nożyczek z zaokrąglonymi końcami, rękawiczek gumowych czy nawet chusteczek higienicznych.

Na Białorusi obowiązują następujące ograniczenia prędkości: na terenie zabudowanym – do 60 km/h, poza obszarem zabudowanym – do 90 km/h, na autostradach - 100 km/h. W przypadku przewożenia przyczepy prędkości poza terenem zabudowanym i na autostradach wynoszą odpowiednio 70 i 90 km/h.

Nie ma tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu. Limit wynosi 0,0 promila. W przypadku wydarzenia drogowego (nawet najmniejszej stłuczki) konieczne jest powiadomienie milicji drogowej.

Podobnie jak ceny, na Białorusi przepisy ruchu drogowego zmieniają się często. Przed podróżą warto zasięgnąć informacji w ambasadzie Białorusi w Warszawie.

Popularne miasta: