Mapa Wiednia
Informacje ogólne i położenie
Wiedeń to największe miasto i stolica Austrii. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad rzeką Dunaj. Tworzy odrębny kraj związkowy Wiedeń. Miasto podzielone jest na 23 dzielnice i zamieszkiwane jest przez ok. 1,7 mln ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy, administracyjny, akademicki, turystyczny i kulturalny, a także siedziba parlamentu, prezydenta i austriackiego rządu. Wiedeń jest najważniejszym węzłem drogowym, kolejowym i lotniczym w kraju.
Podróż samochodem
Stolica Austrii jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi częściami kraju. Do miasta prowadzą 4 autostrady, każda z innego kierunku. Od strony zachodniej jest to autostrada A1, od północnego-zachodu – A22, od południa – A2, a od wschodu – A4. Dodatkowo autostrady A2 i A4 połączone są drogą A23, która jest najczęściej używaną drogą w mieście.
Zalecane jest korzystanie z parkingów Park & Ride usytuowanych na obrzeżach miasta i kontynuowanie jazdy komunikacją miejską. W większości wiedeńskich dzielnic obowiązują strefy płatnego parkowania. Do 10 minut postój jest bezpłatny, za 30 minut trzeba zapłacić 1 euro, a za 2 godziny – 4 euro. Strefa obowiązuje w dni powszednie od 9.00 do 22.00. Maksymalny czas postoju to 2 godziny.
Podróż metrem
Najdogodniejszym środkiem lokomocji w Wiedniu jest tamtejsze metro, które nazywane jest U-Bahn. To 5 linii, ponad 100 stacji oraz trasy podziemne i naziemne. Każde wejście na stację metra oznaczone jest szyldem z literą „U” na niebieskim tle. Linia U1 prowadzi z Reumannplatz do Leopoldau, U2 – Aspernstraße-Karlsplatz, U3 – Ottakring-Simmering, U4 – Hutteldorf-Heiligenstadt, a U6 – Siebenhirten-Florisdorf. Obowiązują bilety ważne także w innych środkach transportu publicznego.
Podróż tramwajem lub autobusem
W Wiedniu działa 28 linii tramwajowych (coraz więcej nowoczesnych pojazdów niskopodłogowych), o łącznej długości trasy 230 km. Linii autobusowych jest 69 i pokonują one w sumie 360 km (docierają nawet do najbardziej oddalonych zakątków miasta). Tramwaje kursują do północy, a autobusy oferują także połączenia nocne.
Bilet na jeden przejazd kosztuje ok. 2 euro. Polecana jest Karta Wiedeńska, na której załadować można bilety na dłuższy okres – np. bilet dobowy za 7 euro, 2-dniowy za 12 euro lub tygodniowy (od poniedziałku do piątku) za 15 euro.
Podróż pociągiem
Najważniejsze dworce w stolicy Austrii to Wien Meidling i Wien Westbahnhof. Obsługują one połączenia międzymiastowe i międzynarodowe, ale także lokalne. Te zapewnia S-Bahn, czyli kolejka podmiejska. To 9 linii, 50 stacji w samym mieście i ok. 300 tysięcy pasażerów każdego dnia. To najlepszy środek transportu w podróży do najbardziej odległych części miasta oraz na lotnisko.
Podróż samolotem
Międzynarodowy port lotniczy Wiedeń-Schwechat znajduje się 18 kilometrów od centrum miasta. Odległość tę można pokonać np. za pomocą szybkiej kolei miejskiej. Każdego roku lotnisko obsługuje 20 milionów pasażerów. W tym także Polaków, który za pomocą takich linii lotniczych jak Austrian Airlines czy LOT przybywają tu z Krakowa lub Warszawy.
Atrakcje turystyczne
W Wiedniu znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. Nie można zapomnieć o Pałacu Schonbrunn, czyli zespole pałacowym z Zamkiem Cesarskim i ogrodami czy Belvedere – barakowym kompleksie pałacowym z działającym w wewnątrz muzeum sztuki. Symbolem miasta jest jednak przede wszystkim katedra św. Szczepana z XIV wieku.
Warto odwiedzić Wiener Prater, czyli wielki park, w którym można odpocząć, a także skorzystać z atrakcji lunaparku, w którym znajduje się np. wielki diabelski młyn. Atrakcjami samymi w sobie są również Pawilon Motyli czy Muzeum Albertina z dziełami największych mistrzów grafiki i malarstwa.