Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Wiedniu

Podstawowe informacje 
Wiedeń jest położony w północno-wschodniej części Austrii, nad Dunajem. Jest to największe austriackie miasto i stolica tego kraju. Wiedeń jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
 
Miasto to jest zamieszkiwane przez 731 236 osób (1. miejsce w Austrii), a jego powierzchnia wynosi – 414,87 km² (również 1. miejsce w Austrii). Wiedeń oficjalnie podzielony jest na 23 dzielnice. Prawie 77,7% wiedeńczyków stanowią rdzenni Austriacy. Pozostałe 386,4 tys. stanowią obcokrajowcy, których udział w ludności od wielu lat systematycznie rośnie. W roku 2002 stanowili oni 16,4% mieszkańców stolicy,  w 2012 było ich 22,3%.
 
Wiedeń to ważny ośrodek ekonomiczny, administracyjny, kulturowy, przemysłowy, akademicki, handlowy i usługowy. Swoje siedziby mają (oprócz urzędów centralnych: parlamentu, rządu, prezydenta) instytucje ONZ, OBWE oraz OPEC. Według rankingu Mercera, który ocenia jakość życia na świecie stolica Austrii zajęła 1. miejsce, wyprzedzając Zurych i Genewę. 
 
Historia
Początki miasta wiążą się z osadą celtycką, która została założona w 500 r.p.ne. W 15 r. p.n.e. stał się rzymskim posterunkiem graniczym. Prawa miejskie zostały mu nadane w 1221 roku, dzięki czemu Wiedeń stał się jednym z największych i najważniejszych miast Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Starej Rzeszy), a po jego upadku – stolicą Cesarstwa Austrii, a następnie Austro-Węgier. W 1918 miasto było stolicą Republiki Austrii, by podczas II wojny światowej utracić swoją pozycję na skutek Anschlussu Austrii, kiedy to państwo stało się częścią Trzeciej Rzeszy. Po zakończeniu wojny Wiedeń znowu odzyskał tytuł stolicy Austrii. W Wiedniu miały miejsce wydarzenia przełomowe dla Europy, to właśnie tu obradował w latach 1814–1815 obradował kongres wiedeński, na którym ustalono nowy ład. 
 
Atrakcje, zabytki
Wymienienie wszystkich zabytków i atrakcji stolicy Austrii będzie bardzo trudne, gdyż w mieście tym możemy podziwiać niezwykłe budowle wybudowane w różnych stylach architektonicznych oraz epokach. W Wiedniu możemy zobaczyć zabytkowe obiekty sakralne: romański kościół św. Ruprechta, gotycką katedrę św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, kościół wotywny, oraz zapierające dech w piersciach pałace pamiętające świetność cesarstwa: wpisany na listę UNESCO pałac Schoenbrunn (rezydencja cesarska, obecnie udostępniony zwiedzającym), Belweder, pałac Kinskich – rodowa, barokowa rezydencja Kinsky, czy pałac Hofburg (zimowy pałac cesarski). Ponadto w Wiedniu można wybrać się na koncert muzyki klasycznej do filharmonii czy słynnej opery (budynek pochodzi z 1861 roku). W jej pobliżu jest położona Motylarnia oraz palmiarnia.
 
W stolicy Austrii znajduje się wiele muzeów, galerii sztuki. Szczególnie polecanym muzeum jest Muzeum Sztuki, które w swoich zbiorach ma obraz największych mistrzów malarstwa europejskiego od XV do XVIII wieku. Warto wejść także do Galerii Albertina. Jest to muzeum sztuki, które posiada jedną z największych kolekcji grafik na świecie.
 
W Wiedniu działa najstarsze na świecie ZOO. Miłośnicy przyrody i świata podwodnego mogą wybrać się do Oceanarium i Vivarium – do Domu Morza. 
 
 
Popularne miasta: