Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Wiedniu

Coraz więcej osób decyduje się na emigrację do Austrii, miejscem zatrudnienia bardzo często jest stolica kraju – Wiedeń. Polaków kuszą nie tylko wizja wysokich zarobków, ale także korzystne warunki zatrudnienia. Austriaccy pracodawcy, aby zachęcić potencjalnego pracownika oferują ubezpieczenia zdrowotne, wypadkowe, chorobowe oraz od bezrobocia dla współmałżonków. 
 
Pozwolenie na pobyt
W całej Austrii obowiązuje nakaz zameldowania przy pobycie dłuższym niż 3 dni. Ponadto wszyscy obywatele UE (jak również ich najbliżsi i pozostali członkowie rodziny, będący obywatelami Unii Europejskiej) potrzebują, jeżeli przebywają na terenie Austrii dłużej niż 3 miesiące, potwierdzenie zameldowania/legalności pobytu (Anmeldebescheinigung). Dokument ten wydawany jest przez Urząd do Spraw Pobytu (Aufenthaltsbehörde). Wniosek o wydanie omawianego zaświadczenia musi być złożony przed upływem 4 miesięcy od przyjazdu do Austrii. Potwierdzenie zameldowania/legalności pobytu (Anmeldebescheinigung) jest wystawiane przez Urząd do Spraw Pobytu.
 
Zatrudnienie 
Podstawą zatrudnienia jest pisemna umowa o pracę, w której szczegółowo zostały opisane warunki zatrudnienia. W dniu podpisania umowy należy pamiętać o zgłoszeniu się do kasy chorych. Mówiąc o różnicach w zatrudnieniu w Polsce i Austrii trzeba wiedzieć, iż państwo nad Dunajem gwarantuje pracownikom 25 dni roboczych w przypadku pięciodniowego tygodnia pracy oraz 30 dni przy sześciodniowym. Po przepracowaniu 25 lat zatrudnieni mogą już liczyć na, odpowiednio, 30 i 36 dni. Niestety za niewykorzystany urlop nie ma możliwości otrzymania ekwiwalentu finansowego.
 
Przeglądając oferty pracy w Wiedniu zauważymy, iż poszukiwanymi są pracownicy sektora budowlanego oraz przemysłu ciężkiego, w tym betoniarze, malarze, operatorzy maszyn, robotnicy przygotowujący i wznoszący konstrukcje metalowe, elektromonterzy. Zatrudnienie szybką znajdą kucharze, kelnerzy oraz pracownicy związani z turystyką: np. recepcjoniści, pokojówki. 
 
Zarobki 
Warunkiem odpowiednio wysokiej pensji jest doświdczenie oraz komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Za godzinę pracy malarza pracodawcy płacą od 8 do 10 euro (34–42 zł), kafelkarza – od 9 do 11,42 euro (38–48 zł), a tynkarza od 9 do 10 euro (38–42 zł). Zdarza się, iż pracodawca wymaga, aby posiadać własny środek transportu. W innych branżach obowiązują nieco niższe stawki. Podczas sezonu turystycznego zarobek w gastronomii wynosi ok. 6–7 euro (25–30 zł) na godzinę, co łącznie z napiwkami daje kwotę do 2 tys. euro (8,5 tys. zł) miesięcznie. Pielęgniarka może liczyć tu na wynagrodzenie w wysokości ok. 7 euro na godzinę.
 
Choć z perspektywy życia w Polsce i przeliczenia pensji na złotówki kwoty te mogą być dla nas ogromne, jednakże należy pamiętać, że choć w Wiedniu można otrzymać wyższą pensję niż w innych regionach tego kraju to i tak spora część pieniędzy zarobionych nad Dunajem musi zostać przeznaczona na miesięczne opłacenie zakwaterowania. Najdrożej jest właśnie w Wiedniu i okolicach Salzburga, gdzie na sam czynsz trzeba przeznaczyć 400–500 euro (1,7–2,1 tys. zł), a na opłaty – kolejne 200 euro (850 zł). Gdy zdecydujemy się na pracę znalezioną przez polskie pośrednicywo pracy kwota wynajmu zmniejsza się do 250–300 euro (1,1–1,3 tys. zł) – otrzymamy np. pokój współdzielony z inną osobą lub kwaterę robotniczą.
 
Przykładowe średnie zarobki:
• stolarz – 17 580 euro (75 tys. zł)
• pielęgniarka – 29 388 euro (125 tys. zł)
• fryzjer – 1100 euro (4,7 tys. zł)
• programista – 34 670 euro (147 tys. zł)
• inżynier mechaniki – 27 500 euro (117 tys. zł)
 
Popularne miasta: