Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wiedeń - zabytki, atrakcje

 
Podczas wizyty w Wiedniu warto zaopatrzyć się w Die Wien-Karte, czyli kartę uprawniającą do zakupu zniżkowych biletów wstępu do muzeów czy innych atrakcji turystycznych miasta – czeka na nas ponad 210 zniżek oraz karta ta umożliwia bezpłatny przejazd autobusami, metrem i tramwajami przez 48h lub 72h (w zależności od wykupionej opcji). Kartę tę można nabyć w punktach informacji turystycznej, hotelach, czy punktach sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. 
 
Zabytki
W Wiedniu zabytki przeważnie znajdują się w centrum miasta. W mieście tym możemy spotkać budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne, począwszy od romańskiego kościoła św. Ruprechta przez gotycką katedrę św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, klasycystyczny parlament aż do budynków współczesnych. Zabudowa Wiednia w XIX wieku stała się inspiracją dla innych miast, np.: Budapesztu, Krakowa czy Lwowa.
 
Do najcenniejszych zabytków należą obiekty sakralne: gotycka katedra św. Szczepana (wstęp 3 euro), najstarszy kościół Wiednia - św. Ruprechta, barokowy kościół św. Karola Boromeusza (wstęp 8 euro), czy ufundowany przez cesarza Maksymiliana Kościół Wotywny.
Punktem obowiązkowym wycieczek do Wiednia jest Pałac Schönbrunn, który został pałac zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I. W 1996 roku pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałacowe apartamenty są udostępniane zwiedzającym. W przybudówce możemy także obejrzeć powozy w Muzeum Powozów. Bilet wstępu do Schonbrunn kosztuje 14 euro, do Parowozowni 6, natomiast zobaczenie apartamentów cesarskich będzie nas kosztowało ok. 12 euro. 
 
Reprezentacyjnymi budowlami użyteczności publicznej, których elewacje zachwycają po dziś dzień są: neogotycki ratusz, Burgtheater, Uniwersytet, parlament, muzeum sztuki i Opera.
 
Atrakcje
Miłośnicy malarstwa z pewnością wybiorą się do Kunshistorisches Museum, czyli Muzeum Historii Sztuki, które jest uznawane za jedną z największych galerii na świecie. W zbiorach muzeum znajdują się cenne obrazy z kolekcji malarstwa europejskiego, sztuki starożytenej oraz monet. Na własne oczy możemy zobaczyć dzieła m.in.: Rubensa, Rembrandta, Tycjana, Bruegela, Vermeera, Duerera, czy Boscha. Wstęp do tego muzeum kosztuje 14 euro.
Albertina ma największą na świecie kolekcję grafik,w tym 43 rysunki Rafaela, 70 Rembrandta, 145 Dürera (więcej niż ma jakakolwiek inna galeria na świecie) oraz 150 prac Egona Schielego. Ponadto są tu reprezentowani Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rubens, Bosch, Bruegel, Cézanne, Picasso, Matisse, Klimt i Kokoschka.
Muzeum Liechtenstein świetne zbiory barokowe. Gdy chemy zobaczyć dzieła sztuki współczesnej to należy odwiedzić MuseumsQuartier.
 
Ciekawe miejsca
W samym centrum Wiednia, tuż obok Opery,  znajduje się oaza spokoju, relaksu, czyli prywatne ogrody cesarskie Burggarten – ogród Hofburga. Są one dostępne dla wszystkich w godzinach 6-22.W Burggarten stoi jedyny pomnik cesarza Franciszka Józefa I oraz jest zlokalizowana palmiarnia i Dom Motyli. W Motylarnii (Schmetterlinghaus) można podziwiać zjawiskowe motyle (ponad 500 gatunków) z całego świata. Bilet wstępu kosztuje ok 6 euro.
 
W Wiedniu możemy także zobaczyć świat podwodny w Domu Morza („Das Haus des Meeres”), prezentuje on ryby tropikalne i morskie, a także ryby z Morza Śródziemnego i wód krajowych oraz rekiny.W ramach zwiedzania w wybrane dni jest organziowane np. karmienie piranii czy rekinów. Wstęp kosztuje ok. 15 euro.
Jednym z najpiękniejszych ogrodów w centrum Wiednia jest Volksgarten z uroczym pomnikiem cesarzowej Elżbiety, żony cesarza Franciszka – Sissi. W parku tym możemy schronić się przed upałem w cieniu drzew, podziwiając m.in. Świątynie Tezeusza – replikę greckiej świątyni. W Wiedniu możemy odpoczywać także w innych parakach: Parku Miejskim, Parku Ratuszowym, Parku Zygmunta Freuda czy Parku Brunona Kreisky’ego. 
 
Gdy podczas wycieczki towarzyszą nam dzieci z pewnością wielką atrakcją będzie dla nich wizyta w ZOO. W Schönbrunn znajduje się najstarsze na świecie zoo. Stoi w nim ośmioboczny pawilon, w którym para cesarska spożywała śniadania. 
 
Popularne miasta: