Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Wiedeń-Schwechat (VIE)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Wiedeń-Schwechat to największe międzynarodowe lotnisko w Austrii. Położone jest 18 kilometrów na południowy wschód od centrum Wiednia. Rocznie korzysta z niego ok. 20 milionów pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Austrian Airlines (w tym połączenia do Krakowa i Warszawy), Lufthansa, Air Berlin, Niki, Norwegian czy LOT (także połączenia do Krakowa i Warszawy).

Terminal

Lotnisko w Wiedniu to obszerny terminal obsługujący pasażerów na 3 poziomach. Każdy z nich dodatkowo podzielony jest na strefy odlotów i przylotów. Poza stanowiskami do bezpośredniej obsługi podróżnych, znaleźć można tu wiele punktów handlowo-usługowych.

Znajdują się tu m.in. banki, bankomaty, apteka, sklepy spożywcze, księgarnie, saloniki prasowe, sklepy wolnocłowe, poczta, ponad 30 lokali gastronomicznych (restauracje, kawiarnie i bary), a także kaplicę.

Większość toalet przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, do ich dyspozycji jest także specjalny punkt pomocy, który ułatwia korzystanie z lotniska. W terminalu działa również punkt medyczny oraz specjalne pokoje dla rodziców z dziećmi.

Parking

Lotnisko posiada rozbudowaną sieć parkingów. Na krótkoterminowym za godzinę postoju zapłacić trzeba 4,5 euro, za każdą kolejną – taką samą stawkę. Strefa ta podzielona jest na dwie części – K1 dla pasażerów odlatujących i K3 dla bliskich osób przylatujących.

Do dyspozycji jest również wielopoziomowy parking 3 i 4. Godzina postoju kosztuje 4,5 euro, 12 godzin – 30 euro, 1 doba – 36 euro. Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bardziej oddalonego parkingu C, gdzie za godzinę pobierana jest opłata 3,7 euro, 12 godzin – 20 euro, 1 dobę – 25 euro.

Miejsca do postoju długoterminowego znajdują się na parkingach 3, 4 i C. Tydzień kosztuje 100-180 euro, 2 tygodnie – 150-300 euro, a 3 tygodnie – 200-400 euro.

Transport na lotnisko

Z centrum miasta do portu lotniczego prowadzi autostrada A4. Nie bez powodu jej początkowy odcinek nazywany jest Autostradą Wiedeń-Lotnisko. Podróż trwa kilkanaście minut. Możliwe jest również skorzystanie z kolei podmiejskiej. Linia S7 kursuje z każdej stacji w mieście. Szybszym rozwiązaniem jest przejazd pociągiem City Airport Train, który łączy lotnisko ze stacją Wien Mitte. Podróż trwa 15 minut.

Przez całą dobę z przystanku przy Wien Morzinplatz/Schedenplatz kursują autobusy Vienna Airport Lines. Podróż trwa 20 minut. Do dyspozycji podróżnych są również pojazdy linii Eurolines i Postbus, które zatrzymują się na kilku innych przystankach w mieście. Bilet kosztuje 8 euro.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska