Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ukrainy

Ukraina to kraj w Europie Wschodniej, graniczący z Polską, Białorusią, Słowacją, Węgrami, Rumunią i Mołdawią. Leży nad śródlądowym Morzem Czarnym, a od 1991 roku jest państwem suwerennym.

Najpopularniejsze kierunki turystyczne wybierane przez Polaków to piękne miasto Lwów (przez wieki wchodzące w skład Rzeczpospolitej), dynamicznie rozwijający się Kijów (stolica kraju), a także nadmorskie kurorty Odessa czy Krym (leżące nad Morzem Czarnym).

Wypoczynek na Ukrainie będzie przyjemnością nie tylko ze względu na zabytki, architekturę, kulturę, gościnność mieszkańców czy piaszczyste plaże, ale także stosunkowo niskie ceny. Tańsze są nie tylko artykuły codziennego użytku, ale także noclegi i wszelkie dodatkowe atrakcje.

Podróż samochodem

Na Ukrainę dotrzeć możemy na kilka sposobów – samochodem, koleją, samolotem lub autokarem. Polacy najczęściej decydują się na podróż własnym środkiem transportu, chociaż nie jest to najwygodniejsza forma. Warszawę i Kijów dzieli (w zależności od wybranej trasy) 700-900 kilometrów, na których pokonanie potrzebujemy od 10 do 12 godzin. Do granicy ukraińskiej nie prowadzi autostrada, więc najdogodniejszą trasą jest przejazd drogą międzynarodową E372 (w przyszłości drogą ekspresową S17), która biegnie od stolicy naszego kraju do przejścia granicznego Hrebenne. Autostrady na Ukrainie są bezpłatne. Z opłatą ekologiczną wiąże się jednak sam wjazd do kraju.

Podróż autobusem

Z większości dużych polskich miast odjeżdżają bezpośrednie autokary na Ukrainę. Przewoźnicy tacy jak Eurolines, Ecolines czy Sindbad oferują podróż w jedną stronę za 230-250 zł (trasa Warszawa-Kijów). W tym przypadku przejazd trwa kilkanaście godzin.

Podróż pociągiem

Istnieje także możliwość skorzystania z transportu kolejowego. Z Krakowa, Warszawy, Gdyni czy Poznania odjeżdżają międzynarodowe pociągi, którymi możemy dotrzeć do stolicy Ukrainy lub np. Odessy. Ceny biletów wahają się w przedziale 200-350 zł od osoby w jedną stronę. Bardziej ekonomiczną formą transportu może się okazać dojazd do granicy i kontynuowanie podróży ukraińskich linii kolejowych.

Podróż samolotem

Na Ukrainę dotrzeć możemy także samolotem. LOT oferuje połączenia z Kijowem czy Odessą w cenie 500-600 zł w jedną stronę. Do stolicy kraju dolecimy w 2,5 godziny. Cywilne porty lotnicze działają w większości dużych miast: Kijowie, Odessie, Lwowie, Doniecku czy Charkowie.

Obywatele Polski wjeżdżają na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności nabywania wizy.

Co warto zobaczyć?

Najczęstszym kierunkiem turystycznym Polaków odwiedzających Ukrainę wcale nie jest Kijów, choć to miasto zdecydowanie warte odwiedzenia. Podziwiać można tu wiele zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO, liczne parki i ogrody oraz prawosławne świątynie. To metropolia tętniąca życiem. Z uwagi na historię warto odwiedzić Lwów, czyli najbardziej polskie miasto na Ukrainie. Przez wiele wieków w granicach Rzeczpospolitej, dzisiaj zachwyca zabytkami, charakterystycznymi kamienicami czy cmentarzem Orląt Lwowskich. Wakacyjny wypoczynek warto zaplanować w słynącej z pięknych plaż Odessie nad Morzem Czarnym lub na Krymie, gdzie dzika przyroda łączy się z bizantyjską kulturą.

Wyznaczanie trasy