Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Ukrainie

Podstawowe informacje
Ukraina jest dużym państwem położonym w Europie Wschodniej, nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim. Kraj ten graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami, Białorusią, Rumunią, Mołdawią i Rosją. Ukształtowanie powierzchni jest w większości wyżynne i stepowe, na zachodzie ciągnie się pasmo Karpat, a na Krymie Góry Krymskie. Najdłuższą ukraińską rzeką jest Dniepr. Obecnie z powodu konfliktu zbrojnego Ukrainy z Rosją, Krym oraz część wschodniego rejonu państwa znajdują się pod kontrolą rosyjskich separatystów.

Ludność
Całkowita liczba ludności Ukrainy sięga blisko 43 milionów ludzi. Ponad 77% mieszkańców stanowią Ukraińcy, 17,3% ludności to Rosjanie. Inne nacje na terytorium Ukrainy to Białorusini, Mołdawianie, Tatarzy krymscy, Bułgarzy, Polacy i Żydzi.

Największe miasta
Stolicą i największym ukraińskim miastem jest Kijów, którego populacja wynosi 2,8 miliona ludzi. Innymi dużymi miastami Ukrainy są Charków, Dniepropietrowsk, Donieck, Odessa, Zaporoże, Lwów, Krzywy Róg, Mariupol, Łuhańsk.

Transport
Ukraina nie posiada dobrze rozwiniętej sieci dróg i autostrad – sieć ta jest dwukrotnie mniejsza niż polska oraz czterokrotnie mniej gęsta. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że Ukraina jest zdecydowanie większym państwem niż Polska. Również stan nawierzchni dróg pozostawia wiele do życzenia. Jeśli poruszamy się po kraju nie swoim samochodem, należy pamiętać, by mieć przy sobie tłumaczenie notarialnego upoważnienia właściciela do używania jego pojazdu. Najbardziej popularnym środkiem transportu są małe busy i autobusy, przy czym nie zawsze kursują one zgodnie z rozkładem jazdy.

Po Ukrainie można również podróżować koleją. Kursują tu pociągi lokalne i dalekobieżne. Trasy są obsługiwane przez Kolej Doniecką, Lwowską, Odesską, Południową, Południowo-Zachodnią oraz Przydnieprowską. W kraju funkcjonuje również transport wodny – promy z Odessy do krajów nad Morzem Czarnym, a do niedawna również z Krymu. Ponadto działa żegluga rzeczna nad Dnieprem, Dunajem i na Prypeci.

Międzynarodowe porty lotnicze mieszczą się między innymi w Kijowie, Charkowie czy we Lwowie. Największym jest oczywiście lotnisko w Kijowie (Kijów-Boryspol), obsługujące rocznie ponad 6,5 miliona pasażerów.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na Ukrainę możemy dotrzeć samochodem lub autokarem. Do wyboru mamy również bezpośredni pociąg z Warszawy do Kijowa przez Lublin. Bilet kosztuje około 200 zł, a podróż trwa około 18 godzin. Inną możliwością jest bezpośredni lot z Katowic do Kijowa liniami Wizz Air (w cenie około 370 zł) lub z Warszawy z przewoźnikami LOT i UIA. Rejs trwa około godziny i 35 minut.

Turystyka
Ukraina ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji turystycznych. Niestety ze względu na wojnę, która trwa na wschodzie kraju nie można odwiedzać wspaniałego Półwyspu Krymskiego z bogatą historią i niesamowitą przyrodą. Turystyka koncentruje się głównie wokół zachodniego regionu – Polesie Wołyńskie, Wyżyna Podolska i Karpaty Wschodnie. Mieści się tu słynne uzdrowisko Truskawiec, a także Karpacki Park Narodowy. Karpaty to również ojczyzna Hucułów. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o takich miastach, jak Kijów i Lwów, nieodłącznie związany z polską historią. Bogactwo zabytków i walorów przyrodniczych posiada również nadmorska Odessa.

Popularne miasta: