Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia ukraińska

W kuchni ukraińskiej duże znaczenie mają różne odmiany chleba. Do dziś jest chętnie wypiekany w warunkach domowych i stosowany nie tylko do codziennego spożycia, lecz również przy okazji rozmaitych obrzędów. Najpopularniejszą odmianą chleba jest korowaj, czyli specjalna odmiana kołacza tradycyjnego – pszennego lub żytniego. Dużą popularnością cieszą się również potrawy z kaszy i mątki, a także mięso, ryby i warzywa. 

Wśród specyficznych potraw warto wyróżnić warenyky – to specjalne potrawy z ciasta gotowane we wrzątku, zawierające nadzienie z ziemniakami, twarogiem lub wiśniami. Ukraina znana jest także z pierogów ruskich, choć ich forma różni się nieco od znanej w naszym kraju. Pierogi mogą być wypełnione białym serem i rodzynkami (mają słodki smak) lub białym serem i ziemniakami (w tej formie smak jest słony). Do kraju dotarły również pielmieni – specjalne pierogi, które cieszą się ogromną popularnością również w Rosji. 
 
Obok pierogów, najważniejszym daniem, określanym w wielku regionach jako danie kulturowe, jest ceniony również w Polsce barszcz ukraiński. Najczęściej podawany jest z burakami, warzywami, kapustą, słoniną i dużą ilością śmietany. Inne popularne zupy to kapusnjak (znany w naszym kraju kapuśniak), a także juszka. Wśród mięs prym wiedzie wołowina, baranina, wieprzowina oraz drób. Kolejną potrawą narodową jest słonina wieprzowa, która podawana jest z chlebem, musztardą lub ziemniakami. 
 
Najpopularniejszym napojem kwas chlebowy, sok brozowy, a także rozmaite odmiany wódki, piwa i wina. 
Popularne miasta: