Ukraina – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Podział Ukrainy dzieli się na 24 obwody (tzw. Obłast), miasta wydzielone (Sewastopol oraz Kijów), a także na republikę autonomiczną – Republika Autonomiczna Krymu. Jest to tzw. Podział I rzędu. W skład II rzędu wchodzą 492 rejony (tzw. Rajon). Poszczególne rejony dzielą się na rady miejskie, dzielnicowe oraz wiejskie.
W marcu 2014 roku ze względu na konflikty zbrojne, doszło do wyraźnych zmian podziału administracyjnego Ukrainy. Republika Autonomiczna Krymu oraz Sewastopol zostały jednostronnie inkorporowane do Rosji, choć na arenie międzynarodowej nowy podział nie został uznany i miasta te w dalszym ciągu uznawane są za nierozewalną część Ukrainy.
Regiony turystyczne
Do niedawna najpopularniejszym regionem turystycznym był Półwysep Krym (lub Półwysep Taurydzki). Charakteryzuje się przepięknymi widokami górskimi, czystymi plażami oraz błękitnym morzem. To także główny ośrodek aktywnej turystyki wspinaczkowej i trekkingowej. Południowa część Krymu składa się z trzech pasm górskich, ciągnących się na długości 160 kilometrów i mających 60 km szerokości. Największe szczyty osiągają wysokość do 1600 metrów nad poziomem morza. Wśród najciekawszych obiektów turystycznych warto wyróżnić Wielki Kanion oraz Białą Skałę – znajdują się tu liczne manastyry oraz twierdze wybudowane w skale. Na uwagę zasługuje również neogotycki zamek - Jaskółcze Gniazdo na Przylądku Aj- Todor koło Gaspry.
Turyści nastawieni na zwiedzanie licznych zabytków powinni udać się również do Lwowa. Miasto od 1998 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród najciekawszych atrakcji warto wyróżnić Katedrę Ormiańską, gotycką Katedrę Łacińską, Sobór Św. Jura, Cerkiew Wołoską, Kościoły Dominikanów i Jezuitów, Rynek, Ratusz, Kopiec Unii Lubelskiej, Arsenał, Basztę Prochową, Teatr Miejski, Cmentarz Łyczakowski, Ossolineum, Dworzec Główny, Uniwersytet i Politechnikę Lwowską.
Nie sposób też ominąć stolicą Ukrainy – Kijów. Obowiązkowym punktem każdego turysty powinny być następujące zabytki: Sowiecki Plac Niepodległości (Majdan), Chreszczatyk (główna aleja miasta), Ławra Peczerska (Klasztor Pieczar), Plac Niepodległości, Sobor Mądrości Bożej (Sofia Kijowska). W Kijowie znajdziemy również liczne i zabytkowe cerkwie – co ciekawe, choć miasto zalicza się do nastarszych europejskich ośrodków religijnych, to mieszka tu najwięcej ateistów w całym bloku wschodnim.
Pomimo licznych zabytków i ciekawych miejsc do zwiedzania, Ukraina nie jest obecnie bezpiecznym miejscem dla turystów. Ze względu na prorosyjskie działania wojenne, które rozpoczęto od marca 2014 roku, na Krymie oraz w obwodach Donieckim i Ługańskim, turyści nie są mile widziani. Dochodzi regularnych kradzieży, a nawet zamachów terrorystycznych i porwań dla okupu. Również biura podróży nie są zbyt chętne do planowania wycieczek na terytorium Ukrainy.