Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Ukrainie

Do poruszania się po ukraińskich drogach uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają prawo jazdy kategorii B. Kierowca powinien mieć ze sobą także dowód osobisty, paszport, krajowe ubezpieczenie OC oraz zieloną kartę. Wiza nie jest konieczna, jeśli przebywamy na terytorium Ukrainy do 90 dni.

Obowiązujące tam ograniczenia prędkości zależą od rodzaju drogi oraz stopnia zabudowania okolicy. Na autostradach można poruszać się z prędkością do 130 km/h, a drogami ekspresowymi – do 110 km/h. W terenie niezabudowanym obowiązującą wartością jest do 90 km/h. W terenie zabudowanym jest to zazwyczaj do 60 km/h, ale jest to wartość zmienna. Np. na niektórych drogach wewnętrznych dzielnic mieszkalnych obowiązuje ograniczenie do 20 km/h.

Wyjątek od ogólnych reguł w tej kwestii są pojazdy podróżujące z przyczepą. Dla nich maksymalną prędkością na autostradach, drogach ekspresowych i terenie niezabudowanym jest do 80 km/h. Jeszcze większe ograniczenie dotyczy młodych kierowców. Osoby, którzy otrzymali prawo jazdy w okresie ostatnich 2 lat, mogą poruszać się z maksymalną prędkością 70 km/h.

Ukraińskie prawo nie przewiduje tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu – dopuszczalny poziom to 0,0 promila. Warto wspomnieć także o obowiązku zgłaszania wszelkich zdarzeń drogowych policji, nawet jeśli jest to tylko niewielka stłuczka.

Z roku na rok mandaty są tam coraz wyższe, a skłonność policjantów do „polubownego” załatwienia sprawy – coraz mniejsza.

Popularne miasta: