Mapa Sydney
Podstawowe informacje
Sydney jest największym miastem Australii i stolicą stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku miasto stało się największym centrum finansowym, handlowym, turystycznym, kulturalnym i transportowym. Obecnie żyje tutaj blisko 5 mln mieszkańców. Sydney leży między Pacyfikiem, opływającym wschodnią cześć miasta, a Górami Błękitnymi ulokowanymi na zachodzie. Jego powierzchnia wynosi 12 145 km kw. Panuje tutaj subtropikalny klimat, dlatego planując urlop w tym wyjątkowym mieście, najlepiej wybrać styczeń lub luty. Są to dwa najcieplejsze miesiące, gdzie maksymalna średnia temperatura dobowa wynosi ok. 26 stopni Celsjusza. Natomiast najzimniejszym miesiącem w Sydney jest lipiec, wtedy temperatura powietrza wynosi ok. 16 stopni Celsjusza.
Środki transportu
Międzynarodowy Port lotniczy Sydney znajduje się 9 km na południe od Sydney. Airport Link jest szybkim i wygodnym sposobem, żeby dotrzeć do centrum Sydney. Pociągi kursują od 5:00 rano do 1:00 w nocy, co około 10 minut. Podróż do miasta zajmuje tylko 13 minut i kosztuje ok. 12 dolarów. Międzynarodowe i krajowe stacje kolejowe odwołują się bezpośrednio do linii City Circle, co oznacza, że większość miejsc znajduje się w odległości krótkiego spaceru od stacji. Tutejsze pociągi są dwupoziomowe i ich zakres podzielony na strefy: czerwona (obejmuje miasto i jego okolice), zielona, żółta, różowa i purpurowa. Bilet na przejazd można nabyć w Ticket Office lub maszynach. Najlepiej zaopatrzyć się w TravelPass, czyli bilet pozwalający na poruszanie się pociągami, autobusami i promami. Tygodniówka na strefę czerwoną kosztuje ok. 40 dolarów.
Z lotniska możemy również dostać się do centrum miasta busem Sydney Airporter. Za podróż trwającą 30 minut zapłacimy ok. 13 dolarów. Tutejsze autobusy najczęściej odjeżdżają z City, Wynyard i Circular Quay. Swoim zakresem obejmują strefę czerwoną i zieloną, co oznacza, że korzystając z tego środku transportu można zwiedzić praktycznie całe Sydney. Podobny podział obowiązuje w przypadku promów. Główny przystanek jest usytuowany w Circular Quay naprzeciw Opery. Jeśli posiadamy TravelPass, możemy wsiąść na prom znajdujący się na stanowisku nr 5 i podziwiać niesamowite widoki, płynąc wzdłuż Parramatta River. Planując wycieczkę do Taronga Zoo i chcąc uniknąć korków, warto również skorzystać z promu. Dodatkowo w zależności od potrzeb możemy podróżować taksówkami lub wynająć samochód.
Dojazd z Polski
Do Australii dostaniemy się drogą lotniczą lub morską. Jednak z tej drugiej opcji już praktycznie się nie korzysta. Lot do Sydney w zależności od czasu spędzonego na międzylądowaniu trwa powyżej 20 godzin. Tego rodzaju loty odbywają się w komfortowych warunkach, z wysokiej jakości obsługą. Jednak przez wzgląd na długość podróży i ilość pokonanych stref czasowych należą one do bardzo męczących. Najczęściej przesiadki mają miejsce w Hongkongu, Singapurze, Bangkoku (Azja) lub w Doha i Dubaju (Półwysep Arabski). Do Sydney możemy dotrzeć liniami lotniczymi: Quantas, Cathay Pacific, Qatar Airways czy Etihad. Jeżeli zakupimy bilety odpowiednio wcześniej, to za podróż w obie strony zapłacimy ok. 4-5 tysięcy złotych. Możemy je nabyć bezpośrednio przez Internet lub za pośrednictwem biur podróży. Jednakże zdecydowanie bardziej opłacalne jest szukanie atrakcyjnych promocji na własną rękę. Dodatkowo warto przed lotem zarejestrować się w sieci, do której należy wybrana przez nas linia lotnicza. Dzięki temu otrzymamy kartę członkowską i w przyszłości będziemy mogli korzystać z różnych promocji np. kupić bilety z Sydney do Polski za połowę ceny.
Mapy
Kraje i kontynenty
-
Mapy
Wyznaczanie trasy