Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Sydney

Podstawowe informacje
Sydney jest największym miastem Australii. Jego powierzchnia liczy 12 145 km kw. Miasto zostało założone w 1788 roku i jest uznawane za największe centrum finansowe, handlowe, transportowe, kulturalne i turystyczne. Sydney leży pomiędzy Oceanem Spokojnym i Górami Błękitnymi, zamieszkuje je 4 757 083 mieszkańców. 
 
Historia miasta
Pierwsze siedliska Aborygenów uformowały się na obszarach dzisiejszego Sydney ponad 40 tysięcy lat temu. Ekspedycja Jamesa Cooka przybyła do zatoki w kwietniu 1770 roku, zaznaczając po raz pierwszy na mapie wejście do Port Jakson. Następnie 18 lat później do Botany Bay na południu Port Jackson przypłynął pierwszy angielski statek z więźniami. Wyprawa ta odbywała się pod dowództwem kapitana Arthura Phillipa i otrzymała w nazwę „First Fleet”, czyli Pierwsza Flota. Podczas trzydniowej eskapady rozpoznawczej odkryto Manly Cove oraz inną zatokę i nazwano ją Sydney Cove. W dniu 26 stycznia 1788 roku dowódca Phillip zwinął żagle i wzniósł w pobliżu obecnego Circular Quay flagę Wielkiej Brytanii. Ustanawiając tym samym 26 stycznia świętem narodowym Australii. 
 
Atrakcje turystyczne
W Sydney na turystów czeka wiele atrakcji turystycznych. Najsłynniejszymi z nich są m.in. Opera House, Harbour Bridge, starówka „The Rocks”, Sydney Tower, zatoka Bayron Bay pełna pięknych plaż i oddalone o ok. 50 km na zachód Góry Błękitne. Warto udać się również do centr rozrywkowych „Darling Harbour lub „King Cross”. Miłośników fauny i flory zainteresują wycieczki do Taronga Zoo lub ogrodu botanicznego, a entuzjastów historii i sztuki zachwyci m.in. Galeria Sztuki Nowej Południowej Walii, Australijskie Narodowe Muzeum Morskie, Sydney Jewish Museum czy Hyde Park Barracks Museum. 
 
Popularne miasta: