Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sydney – zabytki i atrakcje

Zabytki
Sydney każdego roku przyciąga tysiące turystów. Drapacze chmur, Ocean Spokojny, piaszczyste plaże i piękna zatoka zachwycą nawet najbardziej wymagających podróżników. 
 
Głównym symbolem Sydney i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie jest Opera House, wybudowana przez Jørna Utzona. Występowało w niej wiele międzynarodowych gwiazd m.in. Luciano Pavarotti i  Céline Dion. Będąc w centrum Sydney, koniecznie należy zobaczyć Harbour Bridge, zwany „wieszakiem”. Jest to jeden z największych mostów łukowych na naszym globie. Osoby, które marzą o podziwianiu panoramy miasta, powinny wybrać się na platformę widokową najwyższego miejscowego budynku o nazwie „Sydney Tower”. Na uwagę zasługuje również pełna starych magazynów starówka „The Rocks”, znajdująca się przy zatoce „Sydney Cove” oraz neogotycka rzymskokatolicka Katedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, będąca największym kościołem w całej Australii i siedzibą prymasa. 
 
Miłośników wycieczek górskich, i nie tylko, zachwycą położone w odległości ok. 50 kilometrów na zachód od Sydney Góry Błękitne. Ich nazwa pochodzi od olejku eukaliptusowego, który parując, tworzy nad nimi niesamowitą błękitną mgłę. Tutejszym najwyższym szczytem jest One Tree Hill, natomiast najpopularniejszą formacją górską są Three Sisters, usytuowane w okolicach miasteczka Katoomba. Jeżeli nie chcemy podróżować, sami możemy skorzystać z oferty tutejszych firm turystycznych, które organizują jednodniowe wycieczki do najpiękniejszych zakątków Gór Błękitnych.
 
Zwiedzanie
Po zwiedzeniu Opery House i Harbour Bridge warto wybrać się na rejs po zatoce i podziwiać panoramę całego Sydney. W tym celu należy udać się do przystani portowej Circular Quay lub Darling Harbour. Do wyboru mamy zwykły prom rejsowy, którym podróżują mieszkańcy przedmieść oraz prom rejsowy do różnych miejscowości położonych nad zatoką bądź na wybrzeżu. 
 
Jeżeli czas nam pozwala warto pojechać do nadmorskiego kurortu Manly. Piękna plaża, możliwość uprawiania sportów wodnych, deptak pełen restauracji, kawiarni, sklepików oraz miejscowe oceanarium z rekinami ucieszą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Planując rejs, warto wypłynąć z Sydney rano, cały dzień spędzić na plażowaniu w Manly i wrócić rejsem podczas zachodu słońca. Właśnie wtedy zatoka i panorama Sydney prezentuje się najpiękniej.  Jeżeli mamy możliwość, możemy pojechać również na wycieczkę autobusem na plażę Coogee. Spacer wzdłuż wybrzeża Pacyfiku z plaży Coogee do Bondi Beach niewątpliwie będzie niezapomnianym przeżyciem. 
 
Park Narodowy Sydney Harbour, usytuowany wewnątrz Port Jackson, obejmuje nadbrzeżne plaże, wyspy i półwyspy, historyczne budowle i wzniesienia, które pokazują rozwój oraz zmiany, które dokonały się na obszarze Australii. To wszystko nadaje mu wyjątkowego charakteru. Poznanie Parku jest czasochłonne, ale warto się skusić. 
 
Osoby, które nie przepadają za plażowaniem i chcą pozostać przy tradycyjnych formach zwiedzania Sydney, powinny udać się do Galerii Sztuki Nowej Południowej Walii, położonej przy dworcu autobusowym i kolejowym Circular Quay. Fanatyków statków i łodzi podwodnych zachwyci Australijskie Narodowe Muzeum Morskie, a miłośników historii i tematyki holocaustu Sydney Jewish Museum. Innymi muzeami zasługującymi na uwagę są m.in.: Hyde Park Barracks Museum, Susannah Place Museum oraz Madame Tussauds Sydney.  
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
W Sydney wokół portu znajduje się centrum rozrywkowe Darling Harbour. Liczne restauracje, knajpki, kino IMAX oraz chiński ogród są chętnie odwiedzane przez turystów. Na uwagę zasługuje również oceanarium morskie pełne płaszczek i rekinów. 
 
Będąc w Sydney, warto wybrać się  również do wschodniej części miasta. Znajduje się tutaj wiktoriańska dzielnica Paddingtonm, centrum rozrywek „King Cross” oraz Taronga Zoo. Ten wyjątkowy ogród zoologiczny zajmuje 21 hektarów powierzchni. Zobaczymy tutaj 2600 gatunków zwierząt, m.in.: kangury, krokodyle, misie koala oraz słonie i tysiące egzotycznych roślin. Bardzo ciekawą atrakcją jest możliwość spędzenia nocy w zoo wraz z zakwaterowaniem. Można wtedy podziwiać mieszkańców ogrodu oraz pięknie oświetlony budynek Opera House czy Most Harboure Bridge. Nocowanie w luksusowych i drogich namiotach Safari tuż obok dzikich zwierząt jest niesamowicie fascynujące. Tego typu rozrywka odbywa się w każdy weekend i kosztuje ok. 240 dolarów od osoby dorosłej. Dla studentów i uczniów przygotowano tańszą opcję – noc pod gwiazdami w śpiworze. 
 
Kolejnym interesującym punktem jest Olimpic Park, czyli miejsce milenijnej olimpiady w Sydney. Znajduje się tutaj murawa, na której odbywają się lokalne mecze piłkarskie, basen oraz korty tenisowe. Obiekt ten szczególnie zachwyci kibiców sportowych, którzy marzą, by zobaczyć znane z telewizji areny na żywo. 
 

 

Popularne miasta: