Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa RPA

Informacje ogólne

Republika Południowej Afryki leży na południowym krańcu Afryki i jest najdalej wysuniętym na południe państwem afrykańskim. Powierzchnia kraju wynosi ok. 1,2 mln km2, liczba ludności ok. 50 mln. Stolicą RPA jest Pretoria. RPA graniczy z Bostwaną, Mozambikiem, Namibią, Suazi i Zimbabwe. Na terenie kraju znajduje się enklawa Lesotho. RPA jest państwem federalnym, podzielonym na 9 prowincji. Symbolami narodowymi RPA są: drzewo Protea, antylopa Springbok i żuraw błękitny. W RPA funkcjonuje 11 języków urzędowych, z których najważniejszymi są angielski i afrykanerski. Walutą obowiązującą w RPA jest rand (ZAR).

Podział administracyjny

Republika Południowej Afryki jest podzielona na 9 prowincji: Prowincja Przylądkowa Zachodnia, Prowincja Przylądkowa Północna, Prowincja Przylądkowa Wschodnia, KwaZulu-Natal, Wolne Państwo, Prowincja Północno-Zachodnia, Gauteng, Mpumalanga, Limpopo.

Jak dostać się do RPA?

Ze względu na odległość najlepszym sposobem dostania się do RPA jest samolot. Najważniejsze lotniska znajdują się w Johannesburgu, Kapsztadzie i Durbanie. Narodowym przewoźnikiem są linie South African Airlines (SAL). Połączenia krajowe obsługują linie Kulula i Mango. Obecnie (06. 2014) nie ma bezpośrednich lotów z Polski do RPA. Do Johannesburga lub Kapsztadu można dostać się z przesiadką np. w Amsterdamie, Paryżu, Frankfurcie, Dubaju, Stambule, Londynie.  Czas przelotu zależy od układu połączeń, ale jest to zazwyczaj około 16 – 24 godzin. Orientacyjny koszt przelotu to ok. 2800 – 3500 zł.

Drogi w RPA

RPA posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Najdłuższą autostradą jest autostrada nr 1, łącząca południe z północą. Biegnie ona od Cape Town przez Bloemfontein, Johannesburg, Pretorię, a potem do granicy z Zimbabwe. Obowiązuje ruch lewostronny. Stan dróg jest bardzo dobry, podróżowanie jest szybkie i wygodne. Dokumentem uprawniającym obcokrajowca do prowadzenia samochodu jest międzynarodowe prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia na angielski lub afrykanerski. Nie ma większego problemu z wypożyczeniem samochodu – w RPA działają największe sieci, takie jak Hertz, Avis czy Europcar.

Kolej

Sieć kolejowa w RPA jest bardzo dobrze rozwinięta. Najlepiej podróżować pociągami dalekobieżnymi Shosholoza Meyl lub pociągami luksusowymi: Premier Classe, Blue Train, Rovos Rail i Shongololo Express. Linie Shosholoza Meyl obsługują połączenia pomiędzy największymi miastami. Są wygodne, bezpieczne i przystępne cenowo. Rozróżnia się w nich dwie klasy: Economy Class z miejscami siedzącymi i toaletami oraz Tourist Class z miejscami sypialnymi, toaletami, prysznicem i wagonem restauracyjnym. Pociągi Shosholoza Meyl kursują na trasach z Johannesburga do Kapsztadu, Durbanu, Port Elisabeth, East London, Kompatipoort, Musiny. Orientacyjna cena kursu Kapsztad - Johannesburg to ok. 500 – 600 ZAR.

Pociągi luksusowe. Pociąg Premier Classe kursuje 2 razy w tygodniu z Johannesburga do Kpasztadu i z Johannesburga do Durbanu. Posiada wagony sypialne, wagon restauracyjny i wagon panoramiczny. W cenie zawarte są posiłki oraz kawa i herbata. Orientacyjna cena podróży na trasie Johannesburg – Kapsztad to 2500 – 2750 ZAR. Pociąg Blue Train kursuje na trasie Pretoria – Kapsztad, posiada luksusowe wagony w klasach luxury i deluxe z przedziałami 2-osobowymi. Podróż wagonem klasy luxury w sezonie turystycznym kosztuje ok. 16 tys. ZAR. Pociągi Rovos Rail i Shongololo Express to luksusowe pociągi wycieczkowe, kursujące po różnych trasach.

Połączenia lokalne obsługuje firma Mterorail. Niestety mają one złą opinię ze względu na niski poziom bezpieczeństwa. Firma Metrorail podjęła w ostatnich latach działania mające na celu poprawę sytuacji. Uruchomiono kilka połączeń "Business Express Service" z nowoczesnym taborem oraz ochroną kursujące na trasach: Soweto - Johannesburg (Soweto Business Express, Khayelitsha - Johannesburg (Khayelitsha Express), Pretoria - Johannesburg (Tshwane Express, Gauteng Business Express), Strand - Kapsztad (Premium Express). Wiecej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie przewoźnika: www.metrorail.co.za.

Linie Gautrain obsługują szybkie połączenia pomiędzy Pretorią i Johannesburgiem. Pociągi te łączą cechy metra, kolei dalekobieżnej i szybkiej kolei miejskiej. Są nowoczesne, wygodne, klimatyzowane i bezpieczne, jeżdżą z prędkością 160 km/h, z częstotliwością od 30 min (weekendy) do 12 min (godziny szczytu w dni powszednie).

Autobusy

Pomiędzy większymi miastami można bez problemu przemieszczać się autobusem. Największe linie autokarowe to: Translux, Greyhound, Intercape oraz Baz Bus kursujący pomiędzy Johannesburgiem a Cape Town. Dużo gorzej funkcjonuje transport miejski. W zasadzie nie istnieje miejski transport publiczny w rozumieniu europejskim. Alternatywę stanowią minibusy, z których korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Minibusy jeżdżą w miarę ustalonymi trasami, które jednak, w zależności od bieżących potrzeb, ulegają modyfikacji. Koszt takiego transportu to ok. 15 – 18 ZAR za 20 km.

Atrakcje turystyczne RPA

RPA jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Do RPA przyciąga przede wszystkim dzika przyroda, piękne krajobrazy i możliwość zobaczenia na własne oczy dzikich afrykańskich zwierząt. Najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym jest Park Narodowy Krugera. Inne popularne parki to Hluhluwe-Umfolozi, Marakele, Park Narodowy Wyżyny Golden Gate, Park narodowy Zebr Górskich, Park Narodowy Słoni Addo. RPA oferuje niemal nieograniczone możliwości aktywnego wypoczynku i uprawiana sportów, również ekstremalnych. Popularną rozrywką jest nurkowanie z delfinami, pingwinami lub rekinami. Jeżeli chodzi o zabytki koniecznie trzeba zobaczyć Kapsztad, Johannesburg, Pretorię, Durban. Warto wybrać się do Bloemfontein, Kimberley, Port Elisabeth i East London, Polokwane. Ze względu na znakomite warunki pogodowe dużym powodzeniem cieszą się nadmorskie kurorty rozlokowane wzdłuż wybrzeży oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego.

Wyznaczanie trasy